in

Facebook ‘cep numarası gereksiz’ dedi

Messenger’ın 2016’da sahip olacağı özelliklerden bahseden bir blog gönderisine göre, firma yakın zamanda mobil hatların önemini kaybedeceğini düşünüyor.

Sosyal ağın içerisindeki mesajlaşma özelliğini Messenger uygulaması ve web sitesi ile dışarı taşıyan firma, artık birisiyle ‘arkadaş olmanın’ her tür iletişim için yeterli olduğunu belirtti.

Gönderiye göre, Messenger ile sadece kısa mesaj tarzı haberleşmenin yanı sıra, sesli ve görüntülü arama yapmak, video, fotoğraf, GIF ve hatta kartvizit ve para göndermek mümkün. Bu yüzden artık birisinin telefon numarasını bilmeye gerek kalmıyor, tek yapmanız gereken, o insanla ‘arkadaş’ olmanız.

Bu bağlamda, Facebook 2016 yılında telefon numaralarının hayatımızda daha az görünür olacağını iddia ederken, benzer mesajlaşma uygulamaları olan WhatsApp, Viber, Skype ve Facetime gibi uygulamaları ilk kez kurmak ve etkinleştirmek için hâlen bir telefon numarasına sahip olmanız gerekiyor. Birçok şirket de çift katmanlı güvenlik için telefonlara SMS gönderiyor ya da numara üzerinden şifre belirliyor.