Teknoloji

Yavaşlayan Android nasıl hızlandırılır?

Yazı:  | 

Kullandığın akıllı telefon, tablet ya da Çin’den aldığın o garip cihaz zamanla yavaşlar. İşin fıtratında bu var ama çözümü de var.

Cihazını ilk kullanmaya başladığından bu yana neler yaptın? Birçok uygulama kurdun, bunların içleri de birçok veriyle doldu. Hele bir de sistemin için aslında gerekmeyen ama sırf güncelleme diye kurduğun güncelleme de sisteminin kaynaklarını sömürdü. Sistemini güncellemediysen bile, bir sene öncesine göre yavaşladığını fark etmek işten değil.

Sistem yavaşladıysa, CyanogenMod gibi değiştirilmiş bir ROM kullanabilirsin. ROM dediğim şey, aslında cihazın için elden geçirilmiş bir işletim sistemi. Bu ROM’un özelliği, içerisinde herhangi bir üretici arayüzü ya da ek yazılım taşımaması. Kuracağın uygulamalar da sistemini yavaşlatıyorsa, onları kaldır, daha hafif çalışan bir alternatifini bul.

android widgetsBu nasıl bir ana ekran ya, meteoroloji mühendisi mi olacaksın?
(Tabii olacaksan yap ama o zaman da diğer şeyleri kaldır bari.)

Ana ekranını boşaltman da sistemi rahatlatır. Hareketli duvar kağıtlarına gerek yok. Sistemin yavaşsa, çatlayan patlayan gösterişli görüntülerden kaçınmak en iyisi. Ana ekrandaki gereksiz ekran araçlarını da kaldır. Kullanmıyorsan at prensibi bu konuda çok işler!

Arka planda çalışan uygulamaları bir ölç tart bakalım. Ayarlarda uygulamalar altında çalışan uygulamaları görüntüle. Burada kullanmadığın ama arka planda çalışanlar varsa, kaldır gitsin. Kaldıramıyorsan, en azından açılışta başlamasını engelle ki, hafızalar bellekler boşa gitmesin.

Depolama alanın kalmadıysa, sistemin yazma işlemleri de yavaşlayacaktır. Bu da uygulamaların kağnı gibi çalışmasına sebep olur, sinirden cihazın kılıfını yedirir. Ayarlardan kullanım için kalan belleği ve depolama alanını görebilirsin. Düzenli olarak uygulamaların önbellek dosyalarını kontrol ederek, kendine biraz açabilirsin. Instagram’ın Chrome’un yüzlerce MB götürdüğü bir dünyada yaşıyoruz.

Sürekli kullanmadığın verilerini de Google Drive, Dropbox gibi ücretsiz bulut depolama alanlarına taşıyarak hem gerektikçe yine erişebilir hem de depolama alanını boşaltabilirsin. Baştan kurmak da iyidir, neyse ki artık CD filan gerekmiyor. Fabrika ayarlarına dön diyerek cihazın için yeni bir sayfa açabilirsin. Tabii bu durumda her şeyi baştan kuracaksın ama sistem hızlanacaksa, neden olmasın?