in

Facebook’tan düşük hız ayarlaması

Drone’larla interneti en ücra bölgelere ulaştırma, son haberlerle tartışmalara neden olsa da ücretsiz internet erişimi sağlama ve Facebook Lite adlı ayrı bir uygulama ile düşük hızlı internete erişimi olan kullanıcılara daha sorunsuz bir Facebook deneyimi sunma adımlarına aynı yolda bir yenisi daha eklendi.

İnternet erişimi olmayan ya da kısıtlı olan bölgelerdeki kullanıcıların Facebook deneyimini iyileştirmek için atılan yeni adım, Haber Akışının bağlantı hızı fark etmeksizin başarılı bir şekilde yüklenmesini ve kaydırılabilmesini sağlıyor. Facebook bu iyileştirmeyi üç temel düzenleme ile sağlıyor.

Bağlantı hızı tespiti
Kullanıcıların bağlantı hızını belirlemeye yönelik bir teknoloji geliştiren Facebook, ortalamanın altında hızda bir bağlantı tespit ettiğinde, Haber Akışı kaydırılırken daha fazla hikayeyi sıraya alarak kesintisiz bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

İçerik öncelikleri
Haber Akışında, o an bakılan içeriğin ya da görselin yüklenmesine öncelik veriliyor, yani ekranın altına doğru akan hikayeleri de yüklemeye çalışmak yerine kullanıcının ulaşmaya çalıştığı içerik öncelik kazanıyor. Bunun yanı sıra, Facebook’un yeni bir JPEG fotoğraf biçimini kullanmaya başlamasıyla da görsel yüklenme hızı artarken, bu iş için harcanan veri miktarı azalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bill Gates’ten WhatsApp itirafı

Bağlantı olmasa bile Haber Akışı
İnternet bağlantısının çok kötü olduğu veya kesildiği durumlarda kullanıcılar Facebook’a bir önceki girişlerinde gördükleri hikayeleri yeniden yüklenmelerine gerek kalmadan görüntüleyebiliyor.