Teknoloji

5 yıl sonra tüm Samsung’lar Tizen’li olacak

Yazı:  | 

Hindistan’da düzenlediği iki günlük geliştiriciler konferansı, Samsung’un rafa kaldırdığı Tizen işletim sistemini giyilebilir cihazlardan ev aletlerine kadar birçok üründe kullanmayı planladığını gösterdi.

Firmanın açık kaynaklı işletim sistemi Tizen, daha önceki birçok denemeye karşın beklenen ilgiyi görmedi. Ancak Bengaluru’da yapılan iki günlük geliştiriciler konferansı, Samsung’un Tizen’le ilgili daha büyük planları olduğunu gösteriyor.

İki yeni yazılım geliştirme paketinin (SDK) tanıtıldığı konferansta, Tizen “Her şeyin işletim sistemi” olarak adlandırmaya başlandı. 2.3.1 sürümü SDK giyilebilir cihazlar için web uygulamalarının işletim sistemine özel uygulamalara dönüştürülebilmesini sağlıyor. SDK’da daire kadranlı akıllı saatler de destekleniyor. Ayrıca Apple Watch’ta olduğu gibi dış halkanın da işletim sisteminde dolaşım için kullanılma özelliği bulunuyor.

Tizenli ilk telefon 6 ayda 1 milyon sattı
SDK’nın 2.4 Beta sürümü ise giyilebilir cihaz, akıllı telefon ve TV’leri destekliyor. İçerisinde grafik ağırlıklı bir kullanıcı arayüzü ve bulut sistemleriyle uyumluluk getiren özellikler taşıyan bu SDK, 3D uygulamaları ve oyunları da destekleyecek.

Tizen kullanan ilk akıllı telefon olan ve Hindistan’da altı ayda 1 milyonun üzerinde satışa ulaşan Samsung Z1’in başarısı da konferansta anlatıldı.

2020’ye kadar tüm ev aletleri Tizen’li olacak
Firma, Tizen platformunu baz alan ve nesnelerin interneti (IOT) konseptini destekleyen açık bir platforma 100 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yıl tanıtılan 17 adet TV’de kullanılan Tizen işletim sistemi, 2020 yılına kadar tüm tüketiciye dönük ev aletlerinde kullanılıyor olacak.

Samsung CTO’su ve AR-GE Enstitüsü Başkan Yardımcısı Aloknath De, konferansta Tizen uygulama sayısında yüzde 84 büyüme olduğunu ve Android uyumluluk kütüphanesinin de popüler uygulamaları platforma taşımak için önem taşıdığını belirtti.