in

AB, uçtan uca şifreleme özelliğini yasaklayabilir

AB uçtan uca şifreleme özelliğini yasaklayabilir

AB, Avusturya ve Fransa’daki saldırıların ardından, çeşitli mesajlara uygulamalarındaki uçtan uca şifreleme özelliğini kaldırmak istiyor. Düzenlemeyle ilgili olarak sızdırılan taslak metinde, AB’nin uçtan uca şifrelemeyi ‘temel hakları korumanın gerekli bir yolu’ olarak tanımladığı, bununla birlikte güvenlik ve hukuki konularda denetlenebilir olması gerektiğini savunduğu görülüyor.

WhatsApp ve Signal başta olmak üzere pek çok mesajlaşma uygulamasında bulunan uçtan uca şifreleme özelliği, tarihe karışabilir. Zira geçtiğimiz günlerde ABD ve 6 ülke uçtan uca şifreleme teknolojisine karşı ortak bir bildiriye imza atmış ve bu teknolojinin tamamen kaldırılması veya yetkililer için bir arka kapı açılması konusunda taleplerini gündeme getirmişti.

ABD’nin öncülük ettiği bu talebe Avrupa Birliği ülkeleri de dahil oldu. Avusturya televizyonu ORF tarafından yayınlanan bir belgeye göre, AB, uçtan uca şifreleme teknolojisini tamamen kaldırmaya hazırlanıyor.

Söz konusu düzenlemeyle ilgili hazırlanan taslak metinde, AB’nin uçtan uca şifrelemeyi, “temel hakları korumanın gerekli bir yolu” olarak gördüğü, ancak aynı zamanda, yetkili mercilerin, güvenlik ve hukuk ile ilgil konularda yasal bir yetkiye sahip olması gerektiği ifade ediliyor.

AB, uçtan uca şifreleme teknolojisini yasaklayabilir

Avusturya ve Fransa’da yaşanan saldırıların ardından gündeme gelen konu ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Hazırlanan metinde, AB’nin siber tehditlere karşı koruma sağlamak, güvenli bir iletişim ortamı oluşturmak ve en önemlisi yargı ve kanunları ilgilendiren konularda, verilere erişim sağlamak için, uçtan uca teknolojisi ile ilgili bir takım kararlar almaya hazırlandığı belirtiliyor.

İlgili belgede şu ifadelere yer veriliyor;

“Kanun uygulayıcı mekanizmalar, terörizm, organize suç, çocuk istismarı ve çeşitli siber suçlarla etkin bir şekilde mücadele etmek için elektronik kanıtlara erişime, giderek daha fazla bağımlı hale geliyor. Yetkili makamlar için, elektronik kanıtlara erişim yalnızca başarılı soruşturmalar yürütmek ve böylece suçluları adalete teslim etmek için değil, aynı zamanda mağdurları korumak ve güvenliği sağlamaya yardımcı olmak için de gereklidir.

“Şifreleme yoluyla gerçekleştirilen güvenlik uygulamaları, bütünüyle muhafaza edilmelidir. Avrupa Birliği güçlü şifrelemeyi desteklemeye devam etmektedir. Şifreleme, dijitalleşmede ve temel hakların korunmasında bir güven çıpasıdır ve teşvik edilmeli ve geliştirilmelidir.

“Şifreleme yoluyla iletişimin mahremiyetini ve güvenliğini korumak ve aynı zamanda güvenlik ve ceza adaleti alanındaki yetkili makamların, ciddi ve / veya organize suçlarla ve terörizmle mücadelede meşru, açıkça tanımlanmış amaçlar için ilgili verilere yasal olarak erişim olasılığını desteklemek dijital dünya da dahil olmak üzere son derece önemlidir. Alınan her türlü adım, bu çıkarları dikkatle dengelemelidir. “

AB tarafından uçtan uca şifreleme özelliği ile hazırlanan bu metin, bu teknolojinin önümüzdeki günlerde bazı dava ve yargısal müdahaleler ile karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri de dahil olmak üzere, pek çok ülke, uçtan uca şifrelemenin, yargısal ve güvenlik ile ilgili bazı problemlere yol açtığını düşünüyor.