in

AB, WhatsApp ve Skype’ı dinleyebilmek istiyor

Eylülde telekomünikasyon şirketlerine uygulanmaya başlayacak yeni düzenlemelerin VoIP hizmetleri için de geçerli olması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin yönetici yapısı Avrupa Komisyonu, eylülde yürürlüğe girmesi beklenen “eMahremiyet” yasasının WhatsApp, Skype gibi sesli ve görüntülü görüşme özelliğine sahip sistemlerde de geçerli olmasını istiyor.

Financial Times’ın haberine göre, bu düzenlemelerin arasında istihbarat teşkilatlarından ve mahkemelerden gelecek taleplerin değerlendirilmesini sağlamak da yer alıyor.

AB’nin telekomünikasyon sektörüne yönelik reformunun bir parçası olan düzenlemeler, yüksek hızlı genişbant bağlantılara erişimi artırırken, telekom şirketleri ve internet şirketi rakiplerinin arasındaki anlaşmazlıkları da gidermeyi hedefliyor.

Avrupa Komisyonu, internet üzerinden yapılan mesajlaşma ve görüşme hizmetlerinin de telekom şirketlerindeki SMS ve görüşmelerle aynı şekilde değerlendirilebileceği bir sisteme geçmeyi hedefliyor. Düzenlemelerin teknik takip, güvenlik ve erişilebilirliğin yanı sıra, vergi açısından da devletleri rahatlatması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Skype şifre değiştirme [Nasıl Yapılır]