in

ABD’de 12 milyon hasta verisi çalındı

Amerika’daki laboratuvar test merkezi Quest Diagnostics’in açıklamalarına göre, Amerika’daki birçok sigorta şirketine fatura tahsilatı hizmeti veren Amerikan Tıbbi Tahsilat Şirketi’nin verilerine siber saldırganlar tarafından erişildi ve 12 milyon hastanın verileri ihlâlden etkilendi.

Sekiz ay boyunca tespit edilemeyen veri ihlalinde, yaklaşık 12 milyon hastanın verilerinin çevrimiçi olarak sızdığını belirten Bitdefender Antivirüs, saldırganlar tarafından hastaların kredi kartı numaraları, banka hesapları, sağlık geçmişi ve sosyal güvenlik numaraları gibi önemli verilere ulaşılmasının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Konuyla ilgili fatura tahsilat hizmeti veren şirket yetkililerinin açıklamasına göre, hastaların laboratuvar testlerine erişimin gerçekleşmediğini, ancak şirketin ödemeler sayfasının kullanıma kapatıldığı belirtildi.

200 bin hastanın kayıtları karanlık web’de satılıyor

Yaşanan veri ihlali ile ilgili ilk sinyalleri Data Breaches adlı siteye şubat ortalarında Gemini Danışmanlık verdi. Karanlık web’de satışa çıkarılan 200 bin hastanın verilerini inceleyen Bitdefender Antivirüs ise verilerin hizmet sağlayıcı şirketin çevrimiçi portallarından çalındığını ve %15’inin kişisel veriler olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Veri sızıntı izleme hizmeti DataViper hack'lendi