in

Pakistan, ‘ahlaksız’ içerik gerekçesiyle TikTok’u yasakladı

ABD'den sonra Pakistan da TikTok yasağı kararı aldı
ABD'den sonra Pakistan da TikTok yasağı kararı aldı

Hindistan ve ABD’nin ardından Pakistan da TikTok yasağı uygulayan ülkeler arasına girdi. Pakistan Telekomünikasyon Kurumu, TikTok uygulamasını ‘ahlaksız’ içerik nedeniyle yasakladı.

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) tarafından yapılan açıklamada, TikTok ile ilgili yasağın, paylaşılan içerik türü ile ilgili olarak yapılan bir dizi şikayetin ardından geldiği ifade edildi. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Pakistan Telekomünikasyon Kurumu TikTok video paylaşım uygulamasındaki ahlaksız / ahlaka aykırı içeriğe karşı toplumun farklı kesimlerinden gelen bazı şikayetler karşısında, uygulamanın engellenmesi için talimat verdi.”

PTA, şikayetlerin yanı sıra, yayınlanan içeriklerin de tutarlı bir şekilde incelendiğini ve yapılan değerlendirmenin ardından bu kararın alındığını belirtti. PTA ayrıca, TikTok’a “yasadışı çevrimiçi içeriğin proaktif olarak denetlenmesi için etkili bir mekanizma geliştirmesi” talimatı verildiğini ve bunun için yeterli bir zaman tanındığını açıkladı.

Ancak, verilen bilgilere göre TikTok Pakistan Telekomünikasyon Kurumu’nun (PTA) ilgili talimatlarına uymadı. Pakistan yönetimi tarafından alınan TikTok yasağı kararı da bu bu gelişmenin ardından geldi.

Pakistan TikTok yasağı ‘rahatsız edici’ içeriklerden kaynaklanıyor

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA) tarafından alınan yasak kararı, TikTok uygulaması içerisine yer alan ‘rahatsız edici’ içeriklerden ileri geliyor. Kurum, uygulama ile ilgili çeşitli şikayetlerin olduğunu ve aynı şekilde denetimlerin de bu konudaki rahatsızlıkların boşuna olmadığını ortaya çıkardığını söylüyor.

PTA, TikTok içeriklerini denetlemek için tatmin edici bir denetleme mekanizması geliştirilmesini talep ediyor. Şayet TikTok böyle bir mekanizme geliştirir ve PTA’yı bu mekanizmaya dahil ederse, söz konusu yasak tekrar gözden geçirilebilir.

The Verge tarafından verilen bilgilere göre, Pakistan TikTok yasağı, Ağustos ayı sonlarında ortaya çıkan bir intihar videosu ile gündeme geldi. Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi büyük platformlar, söz konusu içeriği kaldırmak için çalışmalar yaparken, video TikTok’ta yer almaya devam etti. Pakistan Telekomünikasyon Kurumu, o sırada, TikTok’tan Pakistanlı kullanıcılar için kaba, ahlaksız ve rahatsız edici içerikleri engellemesini talep etmişti.

Kurum aynı zamanda, yasadışı sayılabilecek materyallerin, Pakistan içinde erişilememesi veya görüntülenememesi için daha güçlü içerik izleme ve moderasyon mekanizmaları kurmasını istedi. Fakat bugün alınan karar, TikTok’un bu taleplerin hiç birini yerine getirmediğini gösteriyor. Uygulamanın ülkedeki varlığının önümüzdeki aylarda nasıl bir gidişat seyredeceği bilinmiyor.