in

Adobe Lightroom, renk sınıflandırma özelliği ile geliyor

Adobe Lightroom, renk sınıflandırma özelliği ile geliyor
Adobe Lightroom, renk sınıflandırma özelliği ile geliyor

Adobe Lightroom, Premiere Pro’da da bulunan sinema tarzı renk sınıflandırma özelliği kazanıyor. Söz konusu gelişmiş renk sınıflandırma özelliği ile, kullanıcıların orta tonları gölgelerden ve vurgulardan ayırmasına izin verecek.

Adobe, Lightroom, Lightroom Classic ve Camera Raw’a gelişmiş bir renk sınıflandırma özelliği eklemeye hazırlanıyor. Söz konusu özellik ile birlikte Adobe’nin profesyonel fotoğrafçılık uygulamaları, videolarda ve sinema sektöründe sıklıkla kullanılan oldukça gelişmiş bir düzenleme aracına kavuşmuş olacak.

Yeni özelliği de içeren güncelleme ile birlikte Lightroom, Adobe’nin Premiere Pro video düzenleyicisinde de bulunan Lumetri paneline benzer yeni bir renk sınıflandırma paneline sahip olacak. Üç tekerlekli bir yapıya benzeyecek olan bu sistem sayesinde, orta tonları gölgelerden ve vurgulardan ayırmak mümkün hale gelecek.

Color Grading (Renk Sınıflandırma) panelinin içerisinde üç tekere benzeyen yapının yanı sıra, Karıştırma (Blending) ve Denge (Balance) kaydırıcıları da bulunacak. Kullanıcılar bu sayede fotoğraflarını videolarda olduğu gibi, oldukça detaylı bir şekilde renklendirebilecekler.

Adobe Lightroom renk sınıflandırma özelliği herkes için ücretsiz olacak

Adobe’nin Lightroom’a ekleyeceği yeni Renk Sınıflandırma özelliği, bu yıl içerisinde tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak. Söz konusu özellik, tüm Adobe Lightroom kullanıcıları için ücretsiz olacak.

Yeni özelliğin tam olarak hangi tarihe Adobe Lightroom kullanıcıları ile buluşacağı ise henüz net değil. Özelliğin kullanıma sunulacağı tarih ile ilgili Adobe tarafından yapılan herhangi bir açıklama bulunmuyor. Fakat Adobe’nin Lightroom ekibinden Pei Ketron, konu ile ilgili yayınladığı videoda, Adobe’nin 20 Ekim tarihinde başlayacak olan Adobe Max isimli sanal konferansta, renk sınıflandırma özelliği ile ilgili daha fazla detayı paylaşacağını bildiriyor.

Renk sınıflandırma özelliği hali hazırda Premiere Pro ve Capture One Pro kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılıyor. Söz konusu özelliğe bu gibi uygulamalardan aşina olan kullanıcılar, Adobe Lightroom’un da bu özelliğe kavuşacak olmasından oldukça memnun görünüyor.

Adobe tarafından Youtube üzerinden yayınlanan yukarıdaki video, yeni özellik hakkında bazı bilgileri içeriyor. Şayet Adobe Lightroom kullanıcısıysanız ve yeni özelliğin, fotoğraf düzenlemeye ne gibi etkilerinin olacağını merak ediyorsanız, Lightroom ekibinden Pei Ketron tarafından yapılan bu kısa tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.