in

Airbnb evlerine ücretsiz Tesla şarj üniteleri

Dün Tesla tarafından atılan bir tweet, Airbnb ağında bulunan evlerin bazılarının Tesla şarj ağına katılabileceğini duyurdu.

Daha önce Amerika sathında 500 hızlı şarj istasyonu kurarak, Model S’lerin stressiz uzun yol seyahatlerine çıkabilen araçlar olarak algılanmasını sağlamaya çalışan Tesla, bu hamleyle projesini devam ettiriyor. Model S modellerinin menzilleri 335 km ile 434 km arasında değişiyor.

Tam bir ev kiralayan, en az 5 defa bu evi kiralamış ve değerlendirme ortalaması 4 yıldızın üstünde olan Airbnb kullanıcıları 750 dolarlık şarj cihazını ücretsiz almak için başvurabilecekler. Başvuruların birikeceği havuzdan Tesla’nın seçeceği evler şarj cihazına ücretsiz olarak kavuşacak ama 200 ile 900 dolar arasında değişebilecek kurulum ücreti ev sahibine ait. Tesla Model S sahiplerinin bir gecelik şarj ücreti olarak da 10 dolar gibi bir ücret ödemeleri bekleniyor.

İlk 12 evden biri. Laguna Beach sırtlarındaki evin minimum 3 gecelik konaklama fiyatı 4842 TL.
İlk 12 evden biri. Laguna Beach sırtlarındaki evin minimum 3 gecelik konaklama fiyatı 4842 TL.

Daha önce kurulumu yapılan 500 hızlı şarj üniteleri, bir saatte yaklaşık 270 km menzillik şarj sağlayabiliyorlar. Airbnb evlerinde kullanılacak olan ünitelerin ise bir saatlik menzil artırımı 90 km civarında bu da en fazla 5 saatte en uzun menzilli Model S’in bile tam kapasite ile şarj olabileceğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SUV kırılır, binek hack’lenir

Kaliforniya bölgesindeki 12 ev ile başlayan projenin ileride küresel ölçekte de uygulanabileceği belirtiliyor. Tesla, Airbnb ortaklığının ilk etap evlerini görmek için buraya tıklayabilirsin.