in

Airbnb halka arz işlemleri için özel başvuruda bulundu

Airbnb halka arz işlemleri için özel başvuruda bulundu

Airbnb bugün halka arz işlemleri için özel bir başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Halka arz hamlesi, ev paylaşım hizmetini yeni bir yola sokuyor. Uzun süredir halka açılıp açılmayacağı tartışılan Airbnb hakkında, bu ay içerisinde, bir halka arz başvurusu hazırladığını bildiren haberler çıkmıştı. Aynı raporlar Airbnb’nin yıl sonunda halka açılacağını işaret ediyordu.

2019’dan beri konuşulan halka arz, sonunda gerçek oluyor

Bir blog yazısıyla halka arz başvurusunu duyuran şirket, COVID-19 ile ilgili tüm dünyada yaşanan zorunlu kısıtlamalar sebebiyle, seyahat pazarında zorlanması ile beraber, gelirlerini de artırmıştı. Airbnb, bu süreçte yaklaşık 2.000 çalışanı işten çıkardı ve sermaye artırımı için aslında geri ödemesi yüksek olacak biçimde dış kaynaklara yöneldi.

Şirket 2019 yılında 2020’de halka açılacağına dair söz vermişti, ancak koronavirüs salgını sebebiyle bu sözün yıl ortasında gerçekleşmesine ihtimal verilmiyordu. Airbnb, o zamandan beri, kullanıcılarının değişen seyahat, iş ve tatil modelleri söz konusu olsa da, işinin farklı bölümlerinin hayata dönüşü konusunda sıkı çalıştı.

Airbnb, halka arz için erken davransaydı zarar görebilirdi

Şayet Airbnb daha önce halka arz başvurusu yapsaydı, kendisini pazara geri döndüren mevcut sonuçları elde edemeyebilirdi. Mevcut durumda ise merak edilen, ikinci çeyrek rakamlarının şirketin yükselişini sürdürmesi için iyi olup olmadığı, numaralarının onu kapıdan çıkarmak için yeterince iyi olup olmadığı veya şirketin S-1 (halka arz öncesi gereken dosyalama) başvurusunu üçüncü çeyrek rakamlarıyla güncelleme, başvurunun detaylarının herkese açma gibi niyetlerinin olup olmadığı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ABD, Çin’in geniş çaplı hack saldırılarından ötürü 7 kişiyi suçladı

Ancak, Airbnb’nin halka arzı ABD Başkanlık Seçimleri’ne yakın bir tarihte gerçekleşirse, şirketin 2. çeyrek sonuçlarının sadece 1. çeyrek sonuçlarına göre değil, geçen yılın aynı dönemine göre de keskin bir düşüşte olmasının da işaret ettiği gibi, sonuçların kötü olma ihtimalinin altı çiziliyor. Özetle, Airbnb’nin önceki dönemlere göre cılız sayılabilecek yükselişini sürdürüp sürdürmeyeceği, üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklanana kadar netleşmeyecek.