in

Akıllı kamera sistemleri yaygınlaşıyor

Öğrenciler okullarda birçok tehlikeli ve olumsuz durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dijitalleşen dünyada artık onları koruyabilmek için standart güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve görüntü işleme teknolojileri gibi teknolojiler güvenlik önlemlerini artırıyor.

Bu alanda Türk yazılım şirketi Ayvos, hali hazırda var olan güvenlik kameralarını akıllandırarak birçok sektörde güvenlik önlemlerini artırıyor. Ar-Ge şirketi, GETS ismini verdiği görüntü işleme odaklı yazılımı ile kameraların kaydettiği görüntüleri anlık olarak işliyor; istenmeyen durumlarda gerekli bildirimleri iletebiliyor. Okul ve okul çevresinde güvenlik önlemlerini arttırarak güvenli bir eğitim süreci oluşturmak istediklerini belirten şirketin ayrıca öğrencilerin her gün ulaşım için kullandığı servisler için de geliştirilme aşamasında olan bir ürünü bulunuyor. Bu ürün ile birlikte son dönemde sıkça rastlanan öğrencilerin servislerde unutulması gibi durumların önüne geçerek öğrencilerin sadece eğitim saatlerinde değil okul yolunda da güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Öğrenciler okul içi ve çevresindeki tehlikelere karşı koruma altında!

Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül, “Okullarımızın güvenliğini sağlamak gençlerimizin geleceği için oldukça büyük önem arz ediyor. Güvenlik görevlileri ve standart kameralar artık yeterli olmuyor. Tam anlamıyla güvenliği sağlayabilmek için bütün gün mesai harcanarak kameralardan gelen kayıtların sürekli izlenmesi gerekiyor; insan gücüyle maalesef bu mümkün olmuyor. Bu noktada okullardaki güvenlik görevlilerini desteklemek amacıyla geliştirdiğimiz GETS ürünümüzü güvenlik kameralarına entegre ederek kayıtların 7/24 takip edilmesine olanak sağlıyoruz.

Yapay zeka tarafından akıllandırdığımız yazılımımız güvenlik kameralarından gelen binlerce saatlik görüntüyü anlık olarak işleyerek, okul arazisine öğrencilerin ve 3. şahısların izinsiz giriş-çıkışları, okul çevresindeki şüpheli araçlar ve öğrencilere tehlike oluşturabilecek durumlarda gereken bildirimleri okul güvenliğine iletebiliyor. Bu durumlara ek olarak izinli girişlerde, giriş yapan kişilerin okul içi takibi sağlanarak, okul içerisinde okula girmeden önce belirttikleri amaç doğrultusunda hareket edip etmedikleri saptanarak olası tehlikelerin önüne geçilebiliyor. GETS, GSM modem üzerinden kameraların merkezimize erişmesini sağlayarak istenmeyen durumlarda anlık fotoğrafları otomatik bir biçimde merkezimize iletiyor. Merkezimiz gelen fotoğraflardaki nesneyi otomatik olarak tanıyarak anında SMS ve e-posta yoluyla gereken birimlere alarm veriyor. Bu sayede okul içi ve çevresindeki tehlikeli veya şüpheli durumlara karşı anında haberdar olunması sağlanıyor” dedi.

Birçok sektörde kameralarla yapay zekayı buluşturuyor

Ayvos’un geliştirdiği GETS ve diğer yazılımlar istenilen sektörde herhangi bir ekstra donanımsal maliyete gerek olmadan marka veya model ayırt etmeksizin hali hazırda yer alan kameralara entegre edilerek kullanılabiliyor. Müşteri isteklerine göre optimize edilen kameralar özellikle, depo, ambar, maden sahası, marina, fabrika vb. alanlarda istenmeyen araç, insan veya hayvan varlığında ilgili birimleri uyararak güvenlik önlemlerini büyük ölçüde arttırıyor.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sony ilk yapay zekalı görüntü işlemciyi üretti