in

ALF: Ağız tadıyla kedi yiyemedi

Alf kostümünü giyen ve karaktere bir ölçüde can veren Mihaly ‘Michu’ Meszaros, geçtiğimiz gün (13 Haziran) hayatını kaybetti. Üzücü bir vesile olsa da bu harika dizi sayesinde çocukluğumuza renk ve eğlence katan herkese minnetlerimizi sunalım.

Alf, seksenler ABD sitcom’larının çoğunda gördüğümüz tipte bir banliyö evinde yaşayan, naif Tanner’ların evini istila eden bir uzaylının hikayesini anlatıyor. Alien Life Form’un (Yabancı Yaşam Biçimi) kısaltması olan Alf, bu tüylü karaktere de isim oluyor. Arsız, çoğunlukla yüzsüz, evine dönme hevesi dinmeyen ve beslenme listesinin en tepesinde kediler yer alan bu canlının maceraları 103 bölüm devam etti.

Michu Meszaros, 103 bölümlük macerada Alf kostümünü giyen tek oyuncu olsa da sadece 11 bölümde yer aldı ve bu bölümlerin biri hariç hiçbirinde kapanış jeneriğinde adı geçmedi, isminin yazıldığı tek bölümde de Alf’i canlandırdığı belirtilmedi. Alf kostümünü set ortamında uzun süreler giymesi hiç kolay değildi, bu nedenle Alf hep masanın veya mutfak tezgahının arkasındaydı. Kukla olarak tasarlanmış ikinci bir yarım kostüm dizinin neredeyse tamamını götürdü. Ne zaman Alf’in yürümesi, koşması veya arz-ı endam etmesi gerekse o zaman Michu Meszaros’a görev düşüyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Azınlık Raporu’nun ilk fragmanı çıktı

Seksenlerin sonunda TRT’de yayınlanmaya başlanan bu dizi ve karakter, benim için her şeyden önce Müşfik Kenter’in sesidir. Tüm 103 bölümü hatta sonrasında yapılan Alf temalı video ve TV projelerinde de karaktere sesini veren Paul Fusco’nun da hakkını yememek kaydıyla şunu belirtmeliyim; şayet orijinalini de Müşfik Kenter seslendiriyor olsaydı bu dizi şu an çok daha büyük bir TV miti olurdu.

Kendimi geek olarak tanımlamam ama geek’likten payıma düşeni aldığım için çok mutluyum. Seksenlerin ortalarında babamın çizgi film izlememiz için eve aldığı Beta video oynatıcıyı beslediği Star Wars serisi, Robotech’ler, Ultraman’ler, siyah beyaz Gojira’lar, disket sürücülü Commodore 64, saatlerce oynanan Gizli Hedef, dört yıl gecikmeli vizyona giren Terminator 1’e (o zaman sadece Terminator’dü) bilet sırası bekleyerek sinemada gitmek kadar Alf’in de katkısı vardır.

Neticede kedilerin yenilebileceğini körpe beyinlere ekmesi bile yeterli. Alf kadar başarılı olmasa da bilim kurgu ve geek’liği sapkın fantezilere neden olacak şekilde genç dimağlara işleyen bir diğer yapım olan Out Of This World‘ü de başka bir kötü havadis vesile olunca yazarım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Neil Gaiman’ın Lucifer’i Fox’ta yayımlanacak