in

ALUEXPO 25. yılında

Assan Alüminyum Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Göksal GÜNGÖR ise fuarda eşzamanlı olarak gerçekleştirilen sempozyum hakkında şu bilgileri verdi:
“Alüminyum Sempozyumu, 25 yıl önce, alüminyum endüstrisi ile akademiyi bir araya getirmek için yola çıktı. Uluslararası sempozyumlara ve bilimsel çalışmalara yeni bir bölgesel güç katmayı hedefledi. Aradan geçen zaman içinde sempozyum, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sunulduğu, alüminyumla ilgili dünyadaki trendlerin paylaşıldığı çok önemli bir platform haline geldi. Büyük bir özveri ve gayretle yapılan çalışmalar sonucu sempozyumumuzun, her geçen yıl etkinliğinin ve kapsayıcılığının daha da artıyor olması ve bu sene itibarı ile de uluslararası bir kimliğe sahip olması da ayrıca mutluluk verici”.

TALSAD ve Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, şunları söyledi: “Fuar ve sempozyum sırasında Türkiye alüminyum sektörünün son yıllarda kat ettiği büyük aşamaya hep birlikte tanık olacağımıza inanıyorum. Türkiye Alüminyum sektörü özellikle son onbeş yılda hem yurt içinde hem de yurt dışında, çok büyük bir gelişim kaydetti. Şirketlerimiz, yatırımlarımız büyüdü ve tüm dünya için önemli bir mamül ve yarı mamül üretim üssü haline geldi. Türkiye yaklaşık 1.8 Milyon ton alüminyum ve alüminyum ürünleri ithalatı ve yaklaşık 1.0 milyon ton mamül ve yarı mamül ihracatı ile dünya alüminyum piyasasının küresel bir oyuncusudur”.

Kapsamı Genişleyen Fuar, Katılımcı Rekoru Kırarak, Ziyaretçi Rekoruna İlerliyor

Bu yıl fuarın kapsamı genişlerken, daha çok sayıda firma, daha büyük alanda daha fazla ziyaretçi ile buluşuyor. Fuarın tamamı satılmış olup eski katılımcıların yanı sıra pek çok yeni firma da sektörle buluşmak için fuarda yerini aldı. Bu yıl 80 yeni katılımcıyı bünyesine katan ALUEXPO 35 ülkeden 397 katılımcı ile kendi rekorunu kırıyor. Fuarı alüminyum hammadde, mamül ve yarı mamül üreticileri ve tedarikçileri olmak üzere yoğun olarak alüminyum ürün kullanan inşaat, yapı; otomoti, ulaştırma; beyaz eşya; savunma; ambalaj; enerji; alüminyum mutfak eşyası ve daha birçok sektör ilgilisi ziyaret ediyor.

Alüminyum Sektörünün Uzmanları 9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu Sahnesinde !

Aluexpo 2019 fuarı ile eş zaman ve mekanda, TALSAD, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi METEM ve Tübitak MAM işbirliği ile 9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu gerçekleştiriliyor. Sempozyumda sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenler alüminyum sektörü ile ilgili teknolojik gelişmeleri tanıtıyor ve sektörde karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda dinleyicilerle bilgi ve görüş paylaşımında bulunmak için etkin bir ortam yaratıyorlar. Sempozyum, sektörü ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda irdelemeyi, yeni gelişmeler hakkında bilgilenmeyi ve Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceğine projeksiyon oluşturuyor.

9. Uluslararası Alüminyum sempozyumu, AA Dünya Aluminium Birliği EA-Avrupa Alüminyum Birliği, GLAFRI Global Alüminyum Folyo Üreticileri Birliği ve Aluminium International’ın destekleriyle uluslararası katılım ve içerikle programlanıyor. Avrupa Alüminyum Birliği Direktörü ve GDA Alman Alüminyum Birliği Genel Müdürü de konuşmaları ile sempozyumda bulunuyor.

T.C. Ticaret Bakanlığından “Alım Heyeti” Desteği

ALUEXPO 2019 İhtisas Fuarına, yurtdışı tanıtım faaliyetlerimizin yanı sıra uluslararası ziyaretçi sayısının attırılması amacıyla Ticaret Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde düzenlenen Alım Heyeti Programı’ndan da destek geldi. Program kapsamında tüm alüminyum sektörünü hedefleyen heyet çalışmaları başlatıldı.

Yapay zekanın kullanım alanı genişliyor.