in

Amerika’da internet çökme noktasına geldi

Digital Report

ABD’de yaşanan siber saldırılar, önde gelen sosyal ağ ve internet medyası platformlarında kesintilere neden oldu.

ABD’de 21 Ekim 2016 itibarıyla görülen DDos saldırıları, aralarında Twitter’ın da bulunduğu birçok platform erişimde kesintilere neden oldu. Ayrıca hizmet sağlayıcıların da saldırılardan etkilendiği kaydedildi.

Gelen bilgilere göre Twitter’ın yanı sıra Reddit, Twitter, Netflix, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify’da DDos ataklarının etkilerinin görüldüğü, ayrıca Paypal, Pinterest ve Tumblr’ın da aralarında yer aldığı başka platformlarda da sorunların yaşandığı belirtildi.

ABD’de yaşanan siber saldırıların etkileri Türkiye’de de görüldü. Twitter ve Spotify’de yavaşlama ve kesintilerle karşılaşıldığı rapor edilirken Bilişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan; ‘…operatörleri, kamu kuruluşları ve vatandaşlarımızı saldırılara karşı uyarıyoruz’ açıklamasında bulundu. Sayan ayrıca, ‘Twitter, Reddit gibi siteler için bugün (21 Ekim) 14.00-17.00 saatlerinde ve saat 20.00 dolayında kesintiler gözlemlendiğini söyledi.

Öte yandan saldırının asıl hedefinin DynDNS olduğu, bunun akabinde de ülke çapında etkilerin görüldüğü belirlendi. DynDNS, birçok siteye DNS sağlıyor.

Son bilgiler ise bazı medya organlarının da saldırılardan etkilendiği yönündeydi. Business Insider, CNN.com, Guardian.co.uk, The Verge Recode, ve Wired’ın siber saldırılar yüzünden yayınlarında kesintiler yaşandığı rapor edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elon Musk ve Bill Gates de dahil olmak üzere çok sayıda ünlü ismin Twitter hesabı ele geçirildi