Xiaomi kendi işlemcisini üretme projesini durdurdu

Xiaomi işlemci üretme projesini durdurdu. Çinli teknoloji devi Xiaomi, Pinecone bölümü tarafından geliştirilen özel şirket içi çip projesini durdurma kararı aldı.

Xiaomi, Surge S1 adlı işlemci projesi ile 2017’de rakipleri Huawei ve Samsung gibi kendi işlemcisini geliştiren teknoloji şirketlerine bu alanda rakip olabilmek için çalışmaya başlamıştı.

Sürecin sonrasında ise, Surge S1’in ardından çip geliştirme projesindeki ilerlemelere dair basına çok fazla bilgi yansımamıştı. Gizmo China’nın aktardığı bilgiye göre, gelen son bilgiler Xiaomi’nin çip seti projesini büyük ihtimalle iptal ettiğini gösteriyor.

MWC 2018 etkinliğinde, Xiaomi’nin Surge S2’yi tanıtacağına dair bilgiler basında yer almıştı ancak tanıtım gerçekleşmedi.

Uzmanlar, Xiaomi’nin odak noktasını, bir uygulama işlemcisi geliştirmek kadar maliyetli ve karışık olmayan projelere yönelttiğini belirtiyor. Şirket, gelen bilgilere göre akıllı telefon işlemcisi üretmek yerine düşük güçlü Bluetooth, RF çipleri ve diğer çevresel bileşenler üzerinde çalışma yapmayı planlıyor.

Xiaomi’nin kendi ürettiği çip olan Surge S1, sekiz Cortex A53 çekirdeği ve dört çekirdekli Mali-T860 GPU içeren temel bir 28nm çipti.

surge s1Xiaomi