in

Android 10, kullanım oranı artışı ile rekora imza attı

Android 10 kullanım oranı büyük bir hızla artıyor
Android 10 kullanım oranı büyük bir hızla artıyor

Google’ın Android 10 mobil işletim sistemindeki kullanım oranı artışı önceki sürümlerden daha iyi gözüküyor. Google tarafından yayınlanan bir istatistik, Android 10 sürümünün, önceki Android sürümlerine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde benimsendiğini gösteriyor. Söz konusu istatistiğe göre Android 10’un kullanım oranı, piyasaya sürülmesinden yalnızca 5 ay sonra 100 milyonu geçti. 

Google, Android işletim sistemi ile ilgili çarpıcı bir istatistik paylaştı. Dün paylaşılan bir blog yazısında yer alan istatistiğe göre, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Android 10 işletim sistemi, beklentilerin çok üstünde bir hızla kullanılmaya başlandı.

Söz konusu istatistikte, bugüne kadar kullanıcı tarafından en hızlı benimsenen Android sürümü olarak adlandırılan Android 10’un yalnızca bir kaç ay içerisinde on milyonlarca kullanıcıya ulaştığı görülüyor. Buna göre Android 10 kullanım oranı, Android 9 Pie’ı bile geride bırakıyor.

5 Ayda 100 milyondan fazla cihaza dağıtılan Android 10, bu büyüme hızı ile, Android Pie sürümünü yüzde 28 oranında geçti. Zira Android Pie’nin 100 milyon cihaza kurulması 7 ay gibi bir süreyi bulmuştu. Bu süre, daha önceki Android sürümlerinde ise 1 yıl kadardı.

Android 10 kullanım oranı artışı, önceki Android sürümlerine göre çok daha iyi
Android 10 kullanım oranı artışı, önceki Android sürümlerine göre çok daha iyi

Android 10 kullanan cihaz sayısı 400 milyonu geçti

Google tarafından yayınlanan istatistik, son Android sürümü olan Android 10’un bugün dünya üzerinde 400 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığını gösteriyor. Bu rakam, Android 10 işletim sistemi için oldukça büyük bir başarıyı gözler önüne seriyor.

Android 10’un tüm Android işletim sistemleri arasındaki kullanım oranı ise net olarak bilinmiyor. Google, geçen yıl dünya çapında Android işletim sistemi ile çalışan cihazların sayısının 2.5 milyarı geçtiğini açıklamıştı. Bu sayıdan hareketle, mevcut Android 10 sürümü ile çalışan cihazların tüm Android cihazlara oranının yüzde 16 civarında olduğunu söylemek mümkün.

Kullanıcıların Android 10 işletim sistemine bu şekilde bir rağbet göstermesinin pek çok sebebi bulunuyor. Son Android sürümünün oldukça optimize çalışması ve herhangi kronik bir hataya yol açmaması, bu sebeplerin başında gösteriliyor. 

Geçtiğimiz haftalarda beta sürümü kullanıma sunulan Android 11’in, Android 10 kullanım oranını geçip geçemeyeceği oldukça büyük bir merak konusu. Teknoloji yorumcuları, dağıtımı çok sayıda cihaza yapılacak olan Android 11’in bu rakamlara ulaşabileceğinden pek emin görünmüyor. Önümüzdeki aylardan itibaren tüm kullanıcılara dağıtılacak olan yeni sürümün nasıl bir performans göstereceğini ancak, Google tarafından gelecek yıl açıklanan yeni istatistiklerle birlikte göreceğiz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Veri sızıntı izleme hizmeti DataViper hack'lendi