in

Google Android TV’nin Android 11 geliştirici önizleme sürümünü yayınladı

Android 11 Android TV geliştici önizleme sürümü yayınlandı
Android 11 Android TV geliştici önizleme sürümü yayınlandı

Google Android TV için Android 11 geliştirici önizleme sürümünü resmen yayınladı. Performans, gizlilik, erişilebilirlik ve bağlantı ile ilgili çok sayıda güncellemenin yer aldığı yeni sürüm yalnızca geliştiricilerin erişimine açık.

Teknoloji devi Google tarafından geliştirilen ve bugün dünya çapında milyarlarca cihaz tarafından kullanılan Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 11 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde beta sürüm olarak kullanıma açılan yeni sürümün Android TV geliştirci önizlemesi de dün itibariyle yayınlandı.

Yalnızca geliştiricilerin erişimine açılan Android 11 TV sürümü yalnızca ADT-3 isimli bir geliştirici kiti ile kullanılabiliyor. Android işletim sistemli TV’lere çok sayıda yeni güncelleme getiren yeni sürümün, tüm Android TV’ler için ne zaman kullanıma sunulacağı ise şu an için net olarak bilinmiyor.

Bilindiği üzere Android 11 beta telefon sürümü, geçtiğimiz günlerde yayınlanmış ve tüm kullanıcıların erişimine açılmıştı. İlk etapta Google tarafından üretilen Pixel marka telefonlarda kullanılabilen yeni sürüm, zamanla diğer modellere de gelecek şekilde ayarlanmıştı. Yeni sürümün Android TV versiyonu ise ilk etapta yalnızca geliştiricilere yönelik olarak kullanıma sunuldu. Söz konusu yazılımın, normal kullanıcılar için olan versiyonunun ise bir kaç ay içerisinde gelmesi bekleniyor. Yorumcular nihai sürümün bu yıl içerisinde kullanıma sunulmasını oldukça kuvvetli bir ihtimal olarak görüyor.

Android 11 Android TV sürümü çeşitli güncellemeler içeriyor

Android 11 Android TV geliştirici önizleme sürümü, performans, gizlilik, erişilebilirlik ve bağlantı konularıyla ilgili çok sayıda güncelleme içeriyor. Buna göre Android 11 güncellemesi alacak olan Android TV’lerinde gözle görülür bir performans artışı yaşanıyor.

Bununla birlikte Android TV’lere yeni erişilebilirlik ve bağlantı seçenekleri geliyor. Android 11 aynı şekilde gizlilik ve güvenlik ile ilgilli bazı düzenlemeler içeriyor.

Android 11’in TV sürümünün hangi cihazlara geleceği konusu şu an için net olarak bilinmiyor. Fakat geliştirici önizleme sürümünün bir kaç gün içerisinde ADT-3 geliştirici kiti dışında, Nvidia Shield gibi başka cihazlara da gelmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere teknoloji devi Google’ın, Sabrina adında yeni bir Android TV cihazını piyasaya sürmesi bekleniyor. Yeni cihazın Android 11 işletim sistemi ile birlikte piyasaya sürülmesi de oldukça muhtemel görünüyor.

İlginizi çekebilir:  Google'ın hesabı tuttu, indirmeler 500 milyonu geçti