Android 12 tasarımı sızdırıldı, işte köklü değişiklikler…

Android 12 tasarımı sızdırıldı, köklü değişiklikler var

İlk Android 12 Geliştirici Beta sürümünün bu Şubat ayında gelmesi bekleniyor. Google zaten hazırlıklara başlamış gibi görünüyor. AOSP kodundaki birkaç sızıntının ardından, şimdiye kadarki en büyük sızıntıya bugün ortaya çıktı. Buna göre Android 12 ile gelecek olan arayüzde radikal değişiklik var.

Resmi bir Google belgesinden alındığı iddia edilen ekran görüntülerinde, Android 12 ile gelebilecek özelliklerin birçoğu ayrıntılı bir şekilde açıklanıyor.

Sızdırılan Android 12 tasarımı ile gelen değişiklikler

Sızıntılara göre, bazı renk değişikliklerinin yanı sıra Android 12 daha özelleştirilebilir bir hale gelecek. Kahverengi ağırlıklı bir tasarıma sahip olan işletim sisteminin yeni sürümü, daha büyük ve aralarında daha fazla boşluk bulunan, yuvarlak ve kare öğelere sahip bir tasarım ile birlikte kullanıma sunulacak.

Örneğin, bildirimler panelinde dört hızlı ayar yer alacak, aktif olan özellik dairesel bir tasarıma ve geri kalanlar ise kare şeklinde bir tasarıma sahip olacak. Bildirim panelinde de bazı küçük değişikliklere yer verilecek. Telefona gelen bildirimler, sohbetler, ayarlar vb. şeklinde konu başlıklarına ayırılacak.

Sızıntıya göre Google, iOS 14’teki gizlilik özelliklerini beğendi ve Android 12’de benzer özelliklere yer verecek.  Kamerayı veya mikrofonu hangi uygulamaların kullandığını göstermekle kalmayacak, aynı zamanda bu göstergeye dokunarak sunulacak seçeneklerle kamera, mikrofon ve konum gibi paylaşımları devre dışı bırakmak yeterli olacak.

Sohbetler için widget

Ana ekranda çok fazla değişiklik olmayacak. Ekran için sunulan en büyük yenilik sohberlet için özel olarak oluşturulmuş olan sohbetler widget’ı olacak. Kullanıcılar bu widget’lar sayesinde, mesajlaşma uygulamalarından gelen mesaj ve arama bildirimlerini ana ekrandan görebilecek.

Aşağıdaki görüntülerde, Messenger uygulamasından gelen, mesaj ve cevapsız aramaları görebiliyoruz.  Bu örnekte gösterilen tüm widget’lar Messenger uygulamasına ait olsa da, Android 11 ile birlikte sunulan Conversations API  ile bunu tüm uygulamalarda kullanmak mümkün olacak.

Android 12 tasarımı sızdırıldı, köklü değişiklikler var

Bu görüntülerdeki tasarımın Android 12 için kullanılacak olan son tasarım olup olmadığını bilmiyoruz. Tek bildiğimiz şey Android 12 ile ilgili çalışmaların son sürat devam ettiği yönünde. Dolayısıyla Google farklı özellikler ve farklı tasarımlar kullanabilir.  Aynı şekilde kullanılan bu açık rengi özelleştirilebilir hale getirebilir. Bu sayede kullanıcılar kendi Android 12 cihazlarında farklı temalar ve farklı öğelere yer verebilir.

Exit mobile version