Teknoloji

Android 5.1

Yazı:  | 

Google’ın mobil işletim sistemi ufak değişikliklerle yenilendi, ancak sinir bozucu şeylerin düzeltilmesi ve sistemin daha rahat kullanılması düşünülünce, buna değiyor.


Digital Report, 1 takipçisine kablosuz Bluetooth kulaklık hediye ediyor

Buraya tıklayın, hesaplarımızı takip edip, kazanma şansı yakalayın


Firmanın uzun süredir beklenen mobil işletim sistemi, kısa süre içinde bir güncelleme daha geçirdi. Bildirim ekranı ve hızlı ayarlardaki değişiklikler çok ufak olsa da, kullanımı daha rahat hâle getiriyor.

Alt menülerdeki ilk değişiklik WLAN ve Bluetooth ayarlarında karşımıza çıkıyor. Kablosuz ağ ve Bluetooth’un altında en son bağlanılan ağ ve cihazlar görülebiliyor. Bir kez dokunduğunuzda alt menü açılıyor. Bu belki hepimizin her kullanımda aklına gelen bir şeydi ve çözüldü. OH!

android 5.1 hızlı ayarlar

Kablosuz alt menüsünde bağlanılabilecek Wi-Fi ağları ve bağlı bulunan görülüyor. Bluetooth alt menüsünde ise tüm eşleştirilmiş cihazlar görülüyor ve buradan seçim yapılabiliyor. Yeni bir Bluetooth cihaza bağlanmak içinse hâlâ Ayarlar’a gitmek şart. Artık bu özelliği de Android 6’da mı düşünürler, bilemiyoruz.

Android 5.0’a göre Hızlı Ayarlar daha kolay ayarlanabiliyor. Önceki sürümde ayarları değiştirilemiyordu. Bir simgeye basılı tutarak, onu Hızlı Ayarlar’dan kaldırmak mümkün. Ancak önce (elbette) açık ayarı kapatmanız gerekiyor ki, kaldırabilesiniz.

Hızlı Ayarlar menüsünün genel yaklaşımında ise değişiklik yok. Önceden iki parmakla sürükleme ile bu menüye ulaşılıyordu. Bu da çok pratik değildi. Bu kadar zorluk çıkmadan buraya erişmek gerekiyordu.

Ekranın boş bir alanına dokunduğunuzda da kaybolmaması kullanım açısından tutarlı değil. Hâlâ değil. Hızlı Ayarlar menüsünü kapatmak için menüye tıklayıp, yukarı itmek ya da alttaki klasik Android dolaşım simgelerine tıklamak gerekiyor.

Android 5.1’de Hızlı Ayarlar içinde bazı simgelerdeki yeni animasyonlar da göze çarpıyor.Bildirim işlevlerinde de yeni animasyonlar var. Buradan bir ayarı kaldırdığınızda hareketlenerek gidiyorlar. Çok mu önemli? Hayır ama artık bin çekirdekli cihazlar kullanıyoruz, biraz görsellik olsa fena olmaz.

android 5.1 ses

Bir önemli ama ufak değişiklik de, ses düğmelerinin müzik çalarken sesi ayarlayabilmesi. Ses ayar penceresinde sağdaki düğmeyi kullanarak ana sesi ayarlayabilirsiniz. Ancak buradan sadece müziğin sesine dönmek için bir seçenek eklenmemiş. Bu menüye girerken birkaç saniye daha dokunmanız gerekiyor ki, müzik sesini ayarlayabilin. Bizi zorlama Android…
Alarm ses düzeyinde de bir değişiklik var. Önceden, ana ayarlar penceresi altında ses seçeneklerinden alarm sesi değiştiriliyordu. Artık Saat uygulamasından da yapılabiliyor. Müzik sesi içinse ayrı bir simge konulmuş, böylece ana sese de buradan dönülebiliyor. Yine de, doğrudan değişiklik yok. Simgeyi tıklayıp biraz beklerseniz alarm sesi ses tuşlarıyla yönetilebiliyor. Anlatırken yorulduk.

Android 5.0 tek hesaptaki tüm ayarları elle eşleştirmeye izin vermiyordu. Android 5.1 ile bu mümkün. Örneğin bir Google hesabının belli kısımları elle eşleştirilebiliyordu ama tüm ayarları seçmeyenler bunları tek tek yapıyordu. Artık hepsi seçili olmasa da, seçili olanların tümü bir kerede eşleştirilebiliyor.

Güvenlik açısından sisteme eklenen yeni Cihaz Koruma özelliğini, ne yalan söyleyelim, ilgi çekici bulduk. Bir ekran şifresi koyduğunuzda otomatik etkinleştirilen bu özellik, cihazı uzaktan sıfırlamayı da sağlıyor. Koruma altındaki bir telefon fabrika ayarlarına döndürülse dahi, sıfırdan kurulum esnasında bir ekran karşınıza çıkıyor. Önceden cihazda kullanılan hesap e-postası ve parolası girilmeden devam edilemiyor.

android fabrika ayarları

Açık kablosuz ağlara bağlandığınızda, bunlar ağ listesinde kalabalık etmekten çıkıyor. Aslında tam olarak şöyle; bir ağa bağlandığınızda ve internet bağlantısına erişemediğinizde, Android bu ağı ileride de hatırlıyor ve bağlanmıyor.

android 5.1 wifi