in

Android için en iyi VR uygulamaları (2020)

Android için en iyi VR uygulamaları

Android için en iyi VR uygulamaları ve oyunları, sanal gerçeklik deneyimi ile uyumlu VR kulaklık ve diğer ekipmanlara sahipseniz, sizin için harika seçenekler sunuyor.

Sanal gerçeklik artık fütüristik bir kavram değil. VR uygulamaları ve oyunları henüz emekleme ve gelişme sürecinde olsa da Google, Facebook ve Samsung gibi teknoloji devlerinin atılımlarıyla VR dünyası oldukça canlı. Teknoloji devleri, mobil ve PC’de VR için kendi platformlarını inşa etmeyi sürdürüyor.

Android için VR’ı bu kadar güçlü bir platform yapan da bu. VR donanımların maliyeti düşerken, VR uygulamaların kalitesi her geçen gün daha iyiye gidiyor. Denemek ister misiniz? Android için en iyi VR uygulamaları listeledik.

Google Cardboard

Cardboard, Google’ın Android için sunduğu iki resmi VR uygulamasından biri. Cardboard, VR gözlüğünüzü doğru bir şekilde kurmak ve size temel VR özelliklerini tanıtmak için tasarlanmıştır. Cardboard destekli uygulamaları indirebilir, VR videoları yükleyebilir ya da 3D demoları görebilirsiniz.

Android için Cardboard VR uygulamalarını denemek istiyorsanız, bu uygulamanın yüklü olması gerekiyor. Henüz sahip değilseniz, kendi Google Cardboard VR gözlüğünüzü yapmayı bile deneyebilirsiniz.

YouTube VR

Uygulamayı tanıtmaya çok gerek yok diye düşünüyoruz. YouTube’un VR uygulaması, Android için VR oynatma seçeneğini sunan ve deneyimi üst düzeye çıkaran bir eklenti.

Android için en iyi VR uygulamaları içinde yer alan YouTube VR’ı yüklemek, favori YouTube videolarınızı sinematik bir formda izlemek anlamına geliyor. Bu uygulama ile YouTube’daki videoları VR modunda izle seçeneğini tercih edebilirsiniz. Uygulama Android destekli tüm büyük sanal gerçeklik donanımları ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ancak esasen, Cardboard ve Google Daydream VR gözlüğü temel alınarak geliştirildi.

Google Daydream

Google Daydream, Google’ın ikinci resmi VR uygulaması. Aktif olarak destek sürdürülmese de, Daydream hala bol miktarda harika VR içeriğe sahip. Uygulamayı kullanmak için Daydream özellikli bir telefonun yanı sıra, Daydream View VR gözlüğüne de ihtiyacınız olacak.

Uygulama, Daydream destekli sanal gerçeklik içeriği için bir portal işlevine sahip. VR videolarını, uyumlu uygulamaları ve Daydream VR gözlüğünü kurmak için yapılandırma menüsüne gidebilirsiniz.

Fulldive VR

Web tarayıcısından fotoğraf depolamaya kadar, geniş yelpazede bir seçenek sunan VR odaklı platform arıyorsanız, Fulldive VR aradığınızı sunuyor. Android için en iyi VR uygulamaları içinde yer alan Fulldive VR, uygulama içinde kendi mağazasını sunuyor ve yüzlerce VR destekli uygulama sunuyor. Ayrıca uygulamanın VR kamerası ile 360 derecelik fotoğraf ve video çekme şansına da sahipsiniz.

Fulldive VR ile, 360 derece VR deneyiminin bir parçası olarak, VR destekli milyonlarca YouTube videosuna da göz atabilirsiniz. Uygulama Oculus, Daydream ve Cardboard dahil tüm Android özellikli VR gözlükleri ile entegre çalışmaktadır.

Titans of Space

Bazı konular var ki, VR dünyasının etkileyici görselliğini harika bir şekilde sunuyor. Uzayın büyüleyici dünyası da VR konusunda en çekici alanlardan.

Titans of Space, evrendeki evimiz olan Güneş Sistemi’nde size rehberlik ederek, keyifli bir tura çıkaran, sekiz gezegenin yanı sıra bazı uyduları ve yakındaki yıldızları keşfe çıkaran bir uygulama. Gerçek boyutun milyonda birine küçültülmüş evrende, etraftaki gezintiniz esnasında uygulanan ölçek ve perspektif, size harika bir duygu yaşatacak.

Turun ayrıntılarını, hızını ve dilerseniz müziği kontrol edebilirsiniz. Uzaya ve gezegenlere karşı ilginiz varsa, Titans of Space oldukça hoşunuza gidecek bir uygulama.

InCell VR

 

VR oyunları çok yaygın olmasa da önemli bir yenilik ve kendini geliştiren bir teknoloji. InCell VR, çocuklar için eğitici bir VR oyunu.

Oyuncu, insan vücudunu savunması için 2100’lerden gönderilmiş bir karakteri üstlenir. Rolünüz, grip virüsü ile savaşırken vücutta gezmek ve insan biyolojisini keşfetmektir. Eğlenceli bir oyun gibi görünen Incell VR, çocuklarınızın oynayabileceği bir oyun.

Oyunu VR olmadan test etmek isterseniz, parmağınızı ekranda basılı tutarak normal modda oynayabilirsiniz.

Minos Starfighter VR

 

Fütüristik uzay atışları olmadan, sanal gerçeklik teknolojisi bir eksik kalır. Minos Starfighter VR da burada devreye giriyor.

Sizi bir uzay savaşçısı pilotuna dönüştüren ve farklı uzay ortamlarında yabancı düşmanlarla savaşan bir karaktere dönüştüren oyun, görsel zenginliğe sahip. Grafik ve sesleri kalitesi, Minos Starfighter’ı Android için en iyi VR uygulamaları ve oyunları içinde kılıyor.

Netflix VR

Uzun bir süredir VR’ı destekleyen Netflix, Android için VR’ın ilk uygulandığı yerlerden biridiydi. Netflix VR uygulaması, abonelerin içerikleri Oculus, Daydream ve Cardboard gibi başlıca VR gözlükleri üzerinden izlemesine olanak tanıyor.

Uygulamada iki farklı görüntüleme modu bulunuyor. Bunlar arasında ilki, rustik bir oturma odası deneyimidir ve içerik statik bir görünüme sahiptir. İkincisi ise bir boşluk deneyimidir ve göz hareketlerinize uyacak şekilde sizi içeriğe çeker.

Netflix’te VR’a özel bir içerik bulunmuyor ancak tüm Netflix içeriğini, iki farklı VR modunda izleyebilirsiniz. VR kültürü daha da yaygınlaştığında, belki de Netflix VR özellikli dizi ve filmler de sunabilir.

VR Thrills: Roller Coaster 360

VR Thrills: Roller Coaster, isminden de tahmin edebileceğiniz gibi Roller Coster heyecanını sanal gerçeklik deneyimi ile sunuyor. 10 milyondan fazla indirmeye sahip VR Thrills: Roller Coaster, Google Play Store’daki en popüler VR oyunlarından biri.

Önceden kaydedilmiş 360 derece videolar ya da daha basit 3D modelli hız trenleri sayesinde gerçek hayattaki hız trenlerini deneyimleyebilirsiniz. Oyun, Google Cardboard VR gözlükleri için optimize edilmiştir ancak telefonun dokunmatik kontrolleri ile oyunu VR gözlük olmadan da oynayabilirsiniz.

Expeditions

 

Sanal gerçeklik uygulamalarının potansiyelini en iyi şekilde gösteren uygulamalardan biri olan Expeditions, eğitimcilerin öğrencilerine dünya genelinde sanal olarak kaydedilmiş noktaları gösterebildiği bir uygulama.

Uygulama, aynı seyahatleri diğer VR gözlükler ile paylaşmaya olanak tanır. Bu da, küçük sınıf grupları için mükemmel bir özellik. Sıradağlardan müzelere, deneyimlenebilecek 900’den fazla nokta var. Expeditions, bir Google uygulaması olduğu için Google Cardboard ve Daydream için tasarlanmıştır.

Google, Cardboard gibi platformlarla sanal gerçeklik dünyasında başı çekmeye devam ediyor. Android için en iyi VR uygulamaları ve oyunları deneyimlemek istiyorsanız, Cardboard ve Daydream ile VR’a adım atabilirsiniz.

VR teknolojisi şu anda gelişim sürecinde olsa da, ilerleyen dönemde çeşitlenerek ve gelişerek, çok daha heyecan verici oyun ve uygulamalarla karşımıza çıkacak.