in

Android M’e ilk bakış

Google I/O 2015’te daha fazla detayı ortaya çıkan yeni mobil işletim sistemi Android M’de neler değişecek?

Android 5.0 Lollipop sürümünde başlayan değişim, Android M ile sürecek. Geliştiriciler için ilk önizleme indirilebilir durumda ve tüm telefonlara güncelleme olarak bu yılın üçüncü çeyreğinde sunulacak.

Now on Tap

Google’ın konferansta duyurduğu özellikler ise henüz önizlemede yer almıyor. Örneğin Sesli asistanlık yapan Google Now’ı daha da geliştirerek, Siri gibi ana tuşa basılı tutarak konuşmanızı sağlayan ve ihtiyaçlarınızı daha iyi anlayan Now on Tap adlı özellik önizlemede yok. Ödeme sistemi Android Pay de bulunmuyor.

Android M uygulamalar

Peki ne var bu sürümde? İlk olarak ana ekrandaki fontlar değiştirilmiş. Bu hemen fark ediliyor. Uygulamalar ekranı ise yatay değil dikey olarak kaydırılıyor, soldaki alfabe ise çok uygulama kullananlar için aradığını bulmakta kolaylık sağlıyor. Burada başka bir ekrana geçmeden arama yapmak da mümkün.

Android M’in öne çıkan yanlarından birisi uygulama ve gizlilik izinleri. Kişiler, fotoğraflar, konum ve diğer bilgilere artık uygulama erişmek istediğinde izin isteyecek. Artık bir kere izin verdim, her şeyi yapar devri bitiyor. Uygulamaların tek tek ayarlarını yapmak da ana Ayarlar menüsü altından mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Facebook, gençleri Lifestage ile yakalayacak

Android M uygulama izinleri

Google hesabınıza bağlanan her şeyi, ayarlarda Google altında görebileceksin. Android 5.0’da tanıtılan Do Not Disturb (Sessiz) modu ise kurulumdan itibaren daha detaylı ve net bir şekilde ayarlanabiliyor. Böylece hangi ayarın ne yapacağı da görülebiliyor.

Şimdiden hazır olan özelliklerden en çarpıcısı Google Photos. Bu hizmet hakkında daha detaylı bilgiyi bu yazımızdan alabilirsin.

Android M hızlı ayarlar

Bir diğeri ise ekranı yukarıdan aşağı çekince karşımıza gelen hızlı ayarlar; bunları kişiselleştirmek mümkün. Bu şimdilik geliştirici menüsü altında ama ileride doğrudan bu ekrandan değişiklik yapabileceğimizi tahmin ediyorum. Sırf bu ikisi için bile önizlemeyi kurmaya değer…