Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

Fiyat, tasarım, performans ve pil ölçütleri üzerinden sevilen 2 kablosuz kulaklığın karşılaştırmasını yazımızda bulabilirsiniz

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

Beats’in en yeni kablosuz kulaklık çifti Beats Fit Pro kısa süre önce piyasaya sürüldü. Yeni model harika bir değer yarattı. Çünkü bir iPhone ile eşleştirmek için en iyi kulaklık olarak kabul edilen Apple AirPods Pro’nun sevilen özelliklerini çok verimli uyarlamışlar.

Fiyat

En basit karşılaştırma genellikle fiyattır ve bu burada hala geçerli olsa da akılda tutulması gereken birkaç şey var. AirPods Pro başlangıçta 2019’da 249 $ fiyatla piyasaya sürülmüştü. Ancak bunları sık sık 200 dolarınn altında satın alma şansına sahip oluyoruz.

Beats Fit Pro, 1 Kasım 2021’de 199 dolar fiyat etiketiyle tanıtıldı. Yeni Fit Pro, daha ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

Tasarım

AirPods Pro, orijinal AirPods’la yaşadığımız bazı sorunları ele almak için uzun bir yol kat etti. Özellikle de genel konfor seviyesini büyük ölçüde artıran manyetik kulak uçları kullanıcılar tarafından oldukça sevildi.

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

Artık Apple’ın orijinal AirPods’un çoğu kulak kanalına rahat ve güvenli bir şekilde oturan plastik kabuğu yerine “yarı açık oturma” tasarımı kullanmalarına rağmen, dış kulağa hala tam oturmuyorlar. Ancak yine de bazı insanlar bu görünüme bayılıyor ve birçoklarının favorisi haline geldi.

Beats Fit Pro’lar ise benzersiz bir yaklaşım benimsiyor: Yalnızca geleneksel kulak uçlarıyla birlikte satılmazlar, aynı zamanda dış kulağa sıkıca oturan bir dengeleyici kanat içerirler. Powerbeats ve Powerbeats Pro gibi önceki Beats’de görülen daha hantal (ama son derece kararlı) kulak kancalarının yerine, kanat tasarımı yeni bir şey değil. Kablosuz kulaklıklar herhangi bir ek özelliğe ihtiyaç duymaz; onların formu basit ve anlaşılır olarak öne çıkıyor.

Su geçirmezlik açısından AirPods Pro ve Beats Fit Pro hemen hemen aynıdır: her ikisi de bir IPX4 Giriş Koruması derecesi sağlar, bu da “5-10 dakikadan uzun süren dökülmelerin olumsuz bir etkisi olmadığı” anlamına gelir. Bu, egzersiz yaparken her ikisini de kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Son olarak, ağırlık ne olacak? AirPods Pro, her kulaklık için 5,4 gram ağırlığındayken, Beats Fit Pro, kulaklık başına 5,6 gram ile biraz daha ağır. Bununla birlikte, kasa boyutu ve ağırlık açısından: AirPods Pro kasası, Fit Pro’nun 54,5 gramına kıyasla 45,6 gramda daha küçük ve daha hafif.

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

AirPods Pro’nun gövdesi daha ikonik ve kullanışlı. Ancak Beats Fit Pros, benzer ağırlık ve su geçirmezlik ile AirPods Pro’dan daha sağlam ve belki de daha rahat bir uyum sağlayabilir. Dengeleyici kanatları, AirPods Pro ile karşılaştırıldığında egzersizler için rahat olmalarını sağlıyor.

Son olarak, pek bir fark yaratmasa da, Beats Fit Pro daha geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur: Siyah, Beyaz, Adaçayı Grisi ve Taş Moru. AirPods’lar ise yalnızca beyaz renkte mevcuttur.

Özellikler ve kontroller

AirPods’lar dört yıldır piyasada, bu yüzden hala yüksek standart olmaları şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, maliyetin çok altında neredeyse aynı işlevsellik sunan rakipleriyle, dikkate alınması gereken birkaç seçenek vardır. Apple AirPods Pro ile Beats Fit Pro rakipleri arasındaki en büyük fark, aynı özellik setlerine sahip olmalarıdır. Bu sadece iyi şekillendirilmiş bir yazılım değil: AirPods Pro’daki H1 yongası onlara iPhone ekosistemi cesareti veriyor ve Fit Pros da bu özellik var (sonuçta Apple Beats’in sahibi).

Birini diğerinden ayıran özellikler hemen hemen aynıdır. Bu, teknik özellikler açısından her iki kulaklığın da neredeyse eşdeğer olduğu anlamına geliyor. Her iki çift de Uyarlamalı ANC, Şeffaflık Modu ve Otomatik Oynat/Duraklat gibi benzer en iyi özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iCloud/Ses Paylaşımı, Mekansal Ses, Eller Serbest “Hey Siri” ve tüm iPhone işlevlerini da içerir. Ancak Beats Fit Pro, resmi Beats uygulaması sayesinde Android kullanıcıları ile de uyumlu çalışabilir..

Bir Android telefonda, Fit Pro’nun tüm işlevlerini ayarlamak için basit ve sezgisel bir yöntem kullanılmış. AirPods Pro içinse herhangi bir resmi uygulama bulunmuyor.

Kim olursanız olun AirPods Pro’nun Kuvvet Sensörü size hitap edecek. Örneğin bir şarkıyı çalarken veya duraklatırken AirPods Pro’daki beyaz gövdelere basmanız yeterli. Beats Pro ile, Beats Solo 2’de yaptığınız gibi, temelde aynı kontrol şemasını alıyorsunuz: bir gövde yerine küçük harf-b “Beats” logosuna tıklamak.

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

AirPods Pro, Beats’in sahip olmadığı, kasa için kablosuz şarj özelliğine sahip. AirPods Pro kasanızı herhangi bir Qi şarj pediyle şarj edebilirsiniz. Güncellenmiş AirPods Pro ayrıca Apple şarj pedleri aracılığıyla MagSafe şarjını da içeriyor. Beats’in Fit Pro modellerinde kablosuz şarj özelliği bulunmuyor.

AirPods Pro’nun gövdeleri, onları kulağınıza takarken pratik bir kullanıma sahip olsa da, kontrollerin temelleri tamamen aynıdır. Android kullanıcıları bu ilaveden büyük ölçüde faydalanırken, iOS kullanıcıları Qi şarjından başka bir şey kazanmaz. Bu, aramak için çok yakın.

Pil

Beats Fit Pro’nun pil ömrü, AirPods Pro’nun pil ömründen önemli ölçüde daha uzundur. Apple şirketinin birinci sınıf kulaklıkları, tek bir şarjla yaklaşık 4,5 saat ve kutuda şarj olurken toplam 24 saat dayanırken, Beats Fit Pro, 6 saat (ANC kapalıyken) ve toplamda 27 saat çalışabilir. ANC devre dışı bırakıldığında 7 saatlik bir süreye ulaşmayı bekleyebilirsiniz.

Arama ve ses performansı

Arama ve ses performansı da bir kulaklık alırken çok önemli unsurlardır. Temel arama kalitesi ve rüzgarlı durumlar açısından nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için AirPods Pro ve Beats Fit Pro arasında kapsamlı karşılaştırmalar yaptık.

Apple Airpods Pro vs Beats Fit Pro

AirPods Pro, bir Android telefonda bile bu kategorideki Bluetooth kulaklıklar için yüksek standart olmaya devam ediyor. Hoparlör kötü hava koşullarından bunaldığında, testler AirPods Pro için biraz daha fazla ses netliği ve daha iyi ses izolasyonu ortaya çıkardı.

Arama yapmak, Android telefonda bile AirPods Pro’nun hâlâ şampiyon olduğu bir alandır.

Madalyonun diğer tarafında, Beats Fit Pro ile ses kalitesi Apple’ın Airpods’larından daha iyidir. Biraz daha zevkli olan sağlam, dengeli bir ses sunar.

Exit mobile version