Apple, akıllı telefon satışında Samsung’u geride bıraktı

Apple, akıllı telefon satışında Samsung'u geride bıraktı

MCPRO tarafından yayınlanan Gartner verilerine göre, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesi ile birlikte Apple, 2020’nin son çeyreğinde telefon satışlarında büyük bir başarıya imza attı. Dev şirket akıllı telefon satışlarında Güney Koreli rakibi Samsung’u geride bıraktı.

Apple, akıllı telefon satışlarında Samsung’u geride bıraktı

Paylaşılan verilere göre Apple son çeyrekte % 14,9’luk bir büyüme ile 79,9 milyon iPhone sattı. Daha da önemlisi, 2016’dan bu yana ilk kez, akıllı telefon satışlarında Samsung’u geride bıraktı. Hem de büyük bir farkla. Buna göre Samsung akıllı telefon satışlarında yüzde 11,8’lik bir düşüş yaşadı ve 2020’nin dördüncü çeyreğinde “yalnızca” 62,1 milyon telefon satabildi.

Dönemin bir diğer büyük kazananı ise Xiaomi oldu. Yüzde 33 artışla 43 milyon adet akıllı telefon Çinli teknoloji devi pazardaki payını büyüttü. Huawei, Samsung ile birlikte son çeyreğin ve 2020’nin en büyük kaybedeniydi. Şirket, Trump’ın ABD’deki yaptırımları sonucunda, ABD şirketlerinden temin edilen donanım ve yazılımlarda büyük bir tedarik sorunu yaşadı ve bu da şirketin çöküşüne sebep oldu.

Bugün, Android ile çalışan bir üreticinin hayatta kalması, Google hizmetlerini kullanmıyorsa büyük ölçüde karmaşıktır. Bu da Google ile yollarını ayıran Huawei için normal bir durum gibi. Başka bir Çinli şirket olan OPPO son çeyrekte Huawei’yi geçti ve Huawei’yi listede beşinci sıraya kadar gerilemiş oldu.

Gartner, 2020 yılı geneline gelince, akıllı telefon satışlarında diğer büyük danışmanlık firması IDC’nin verilerinden çok daha yüksek bir düşüş tahmin ediyor. Buna göre yıllık % 12.5 düşüşle toplam 1.347 milyon adede telefon satışı yapılmış görünüyor. Son çeyrekte tüketicilerin dizüstü bilgisayar satın almayı ve cep telefonlarını yenilememeyi tercih ettikleri önceki görülüyor.

Üreticiler açısından, Samsung hala lider konumda ve Apple’ın yılın son yarısında iPhone satışlarını yükseltmesine rağmen, hakimiyetinin tehlikede olduğuna görüyoruz. Huawei üçüncü konumda kalmaya devam ediyor, ancak yine de Xiaomi gibi diğer Çinli üreticilerin baskısı altında. Ve aynı şekilde Biden yönetimi gerekli gördüğü takdirde ABD ablukasının yarattığı büyük sorunu çözmek için çalışmak zorunda kalacak.

Danışmanlık şirketi, 2021 yılına kadar, 5G ağlarını destekleyen çok sayıda orta sınıf telefonun piyasaya sürülmesiyle birlikte satışları artıracağından ve 2020’yi aşacağından emin. Şu an için ortadaki tek sorun teknoloji endüstrisini saran donanım bileşenlerinin eksikliği.

Exit mobile version