in

Apple bilgi verdi, en büyük torrent sitesinin sahibi tutuklandı

Bir süre torrent indirmeyi unutabilirsiniz. En meşhur torrent sitelerinden birisi olan ve 1 milyar dolarlık telif hakkına denk gelen içerik sunan Kickass Torrents’in kurucusu Polonya’da tutuklandı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından aranan Ukrayna vatandaşı Artem Vaulin’in sitenin yöneticisi olduğu düşünülüyor.

Vaulin hakkında, ikisi telif haklarını ihlâl ve birisi para aklama suçlarından olmak üzere, toplam üç adet dava bulunuyor. Şikago eyalet mahkemesi, Vaulin’e ait bir banka hesabına ve yedi alan adına da el konulmasını emretti.

iTunes alışverişi ve Facebook girişi yakalattı
Mahkemenin kayıtlarına Apple’ın iTunes girişi için verdiği IP adresi ile torrent sitesinin Facebook hesabına giriş yapılan IP aynı olunca, Vaulin’in kimliği ve yeri tespit edildi.

Kickass Torrents’in yıllık reklam gelirinin 12,5 milyon dolar ile 22,3 milyon dolar arası değiştiği de bu tutuklamayla ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor. İçerisinde 1 milyar doları aşan telif hakkına sahip veri paylaşılan sitenin değeri ise ABD Savunma Bakanlığı’nın tahminlerine göre 54 milyon doları aşıyor.

Vaulin’in ABD’ye gönderilmesi beklenirken, telif hakları için 5, para aklama içinse 20 yıla varan bir süre hapis cezası alması bekleniyor.