in

Apple Face ID’den vazgeçmeden çentiği kaldırabilir

apple-face-id-teknolojinden-vazgecmeden-centigi-kaldirabilir

iPhone X ile birlikte çentikli ekrana sahip bir tasarıma geçen Apple bu çentiğin içerisinde Face ID teknolojisini sığdırmayı başarmıştı. Günümüzde çentiksiz ekranlı telefon tasarımları üzerinde çalışan Apple Face ID teknolojisinden vazgeçmeden çentiği kaldırmanın yolunu bulmuş olabilir. 

Apple’ın iPhone’un 10. yılı şerefine duyurduğu iPhone X modelinde çentikli bir ekran kullanmıştı. Apple’ın önceki iPhone modellerinde kullandığı Touch ID teknolojisi yeni iPhone X modelinin ön yüzünde herhangi bir buton bulunmadığı için kullanılamıyordu. Çentik üzerinde gelişmiş bir kamera sistemini sığdırmayı başaran Apple, Face ID olarak adlandırdığı yeni bir güvenlik sistemine geçiş yaptı. 

Kullanıcıların daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde telefonlarını kullanmasını sağlayan Face ID teknolojisi iPhone X modelinin ardından tanıtılan tüm iPhone modellerinde hatta iPad Pro modelinde de kullanıma sunuldu. Akıllı telefonlarda kullanılan teknolojiler geliştikçe akıllı telefon üreticileri telefonlarındaki çentiği giderek küçültmeye başlasa da Apple’ın iPhone modellerinde kullandığı çentik hep aynı boyutlara sahip oldu. Apple’ın bu yıl tanıtacağı iPhone 12 modelinde de çentik kullanılacak olsa da ilerleyen dönemde tanıtılacak olan iPhone modellerinde bir çentik bulunmayabilir. 

Apple çentiksiz Face ID için çalışmalara başladı

Yeni iPhone modellerinde çentik kullanmak istemeyen ancak Face ID teknolojisinden de vazgeçme niyeti olmayan Apple’ın çentiği ortadan kaldırarak Face ID teknolojisini kullanmayı amaçladığı yeni bir çalışması olduğu ortaya çıktı. Yeni iPhone modellerinde çentiği kaldırarak Face ID teknolojisini kullanmak isteyen Apple bu konuda Galaxy S20 Ultra modelinden destek alabilir. Samsung’un son amiral gemisi Galaxy S20 Ultra modelinde kullandığı periskop kamerayı kullanmayı amaçlayan Apple bu teknoloji ile çentik kullanımını kaldırabilir. Apple’ın periskop kamerayı ekrana nasıl entegre edeceği şimdilik bilinmiyor olsa da Face ID teknolojisi ilk duyurulduğunda da Apple’dan önce herhangi bir şirket bunu başarabilmiş değildi. 

Google’ın Apple’ın Face ID teknolojisini kendi Pixel akıllı telefonlarında sunması 2 yılını aldı. Üstelik Google’ın 3D yüz tanıma teknolojisi Apple’ın Face ID teknolojisi kadar başarılı çalışmıyordu. Apple’ın çentiksiz iPhone modelinin bu yıl içerisinde tanıtılması beklenmiyor. Gelen bilgilere göre Apple’ın çentiksiz iPhone modeli için en az iki yıl daha beklemek gerekecek. 

İlginizi çekebilir:  Apple bilgi verdi, en büyük torrent sitesinin sahibi tutuklandı