Teknoloji

Apple, iPhone ekranlarından reklam bildirimi gönderecek

Yazı:  | 

Apple, iPhone ekranlarından artık reklam bildirimi de gönderebilecek. Apple Store‘da erişilebilir olan uygulamalar, bundan böyle reklam ve diğer promosyon duyurularını kullanıcı izin verdiği sürece anlık bildirim olarak gönderecek. Çarşamba günü yayınlanan güncel kılavuza göre, onayı alınan kullanıcı bundan böyle anlık bildirimlerinin yanında reklamları da görmeye başlayacak.

Apple, ayrıca Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “fal bakma” ya da “arkadaşlık” uygulamaları olarak kategorileştirilen uygulamaların, eşsiz  ve kaliteli bir deneyim sunmadıkça reddedileceğini belirtti.

Ayrıca uygulama geliştiricilerin, kullanıcıların yorumlarını ve değerlendirmelerini toplarken Apple’ın resmi API’sini kullanmaları zorunlu hale getirildi. Bu da demek oluyor ki, bundan sonra kullanıcılara direkt olarak uygulamaya dair soru sorulamayacak.

iOS 13 ile başlayan bildirimlerde reklam dönemi, iPhone kullanıcıları bu eyleme bir defa izin verdiği taktirde başlayacak. Geliştiriciler istedikleri kadar reklam içerikli bildirim gönderebilecekler. Kullanıcılar dikkat ettiği takdirde bildirimlere izin vermeyerek bu sorundan kurtulabilecekler. Yanlışlıkla reklam bildirimi almaya izin veren kullanıcıların ise bu duruma canı sıkılabilir.