in

Apple iPhone etkinliğinden gözümüze çarpanlar

Yılın o vaktine geldik, Apple yine yeni cihazlarını duyuruyor.

iPad Pro
iPad Pro 2732 x 2048 çözünürlüklü, 12,9 inçlik, dokunma basıncına duyarlı ekranla geliyor. 64 bit’lik A9X işlemci barındıran cihaz, dört adet hoparlöre sahip ve 799 dolardan başlayan fiyatlarla, yurt dışında kasımda satılmaya başlayacak. Değişken ekran tazeleme hızı sayesinde pil ömrünü uzatıyor. Durağan görsellere bakarken yavaş yenilenen ekran hem güç tasarruf ediyor hem de cihazın daha serin kalmasını sağlıyor. Ayrıca cihaz çizim ve çalışmalar için kaleme ve akıllı bir klavyeye sahip cihaz tam şarjla 10 saat dayanıyor.

iPad Mini 4
Geçtiğimiz yılın iPad Air 2’sini küçük kasaya sığdırarak iPad mini 4 yapmışlar. Mini 4, 399 dolar fiyatla gelirken, iPad mini 2’nin fiyatında indirime gitmişler. O da 269 dolara inmiş.

Apple Watch
Bu yıl WWDC’de bahsedilen Watch OS 2 sonunda geliyor. 16 eylülde gelecek yazılım, saat yüzünde doğal üçüncü parti uygulamalar ve performans iyileştirmeleri gibi değişiklikler barındıracak.

Apple TV
Siri destekli Apple TV geliyor. Konuşarak kontrol edilebilen sistem iOS tabanlı TV OS işletim sistemiyle geliyor, bu da uygulama zenginliği demek. Apple’ın gelecek yıl kendi TV abonelik sistemini hizmete sunması bekleniyor. 11 milyon geliştiricinin bulunduğu App Store’u arkasına alan cihaz, konsol pazarına gözünü dikmiş. Şu an oyun oynuyorlar! Siri, maç sonuçlarını sorunca cevap verebiliyor, “bana stallone filmlerini getir” deyince, bir denileni iki etmiyor. Apple TV, çevrimiçi alışverişi kolaylaştırıyor. Oturma odasına fena gözlerini dikmişler. Ekimde çıkacak cihazın yurt dışı fiyatı 149 dolar olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple’a 862 milyon dolarlık patent cezası

iPhone 6s
iPhone 6s ve 6s Plus, gümüş, uzay grisi, altın ve gül rengi olmak üzere dört renkle geliyor. 6s Plus 5,5 inç, 6s ise 4,7 inç ekrana sahip. 3D Touch özelliği dokunuşa göre, öznelere bağlamsal özellikler kazandırıyor. Bir adres üzerinde basılı tutunca başka bir sayfa açmadan doğrudan haritada gösterebiliyor. Haptik dokunuş 10 ms ve 15 ms gibi kısa sürelerde isabetli olarak yapılıyor. 3D Touch, ekranın köşesinden kaydırmayla çoklu görevleri hızlandırıyor, uygulamalar arasında geçiş yapabiliyor. Cihaz A9 işlemciyle geliyor. A8’e göre işlemci gücünde %70, grafik hızında ise %90 hızlı. Şu an Warhammer oynuyorlar ve cihaz gerçekten güçlü görünüyor. Patlamalar, yıkılabilir yapılar, parçaçık efektleri vs hepsi 60 fps hızda çalışıyor. Sağlık bilgilerini ve spor alışkanlıkları gibi bilgileri algılayan M9 yardımcı işlemcisi, ana işlemciyle birleştirilmiş. Touch ID 2 de iki kat hızlı. Altpiksellerdeki (kırmızı-yeşil-mavi) renklerin birbirine girmemesi için özel bir teknoloji geliştirilmiş.

iSight kamera 12 MP olarak, baştan yenilenerek gelmiş. 4K video çekebilen cihazın ön kamerası ise 5 MP çözünürlükte. HTC Zoe benzeri canlı fotoğraflar gelmiş. 12 MP çözünürlükte sesli ve hareketli fotoğraflar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone’u ele geçiren açık, herkesi korkuttu

Cihaz 23 bantta LTE (300 Mbps’e kadar) destekliyor. Ülkemizde 4,5 G yayına girince verimli kullanılacaktır. Beş renkte deri, 11 renkte ise silikon kılıf seçenekleri var. 24 ay kontratlı iPhone 6s 199 dolar, 6s Plus ise 299 dolar seviyesinden piyasaya giriyor. Bu, geçtiğimiz yılın üst modellerine göre 100’er dolar aşağıda.

Cihazlar hâlâ 16 GB depolamadan başlıyor :/ 16 GB’lik 6s, kontratsız olarak 649 dolar olacak. 50 GB’lik iCloud alanı ayda 99 cent’e, 200 GB 2,99 dolar’a, 1 TB alan ise 9,99 dolara alınabilecek. Cihaz yurt dışında 25 eylülde çıkıyor.