in

Apple koronavirüs sebebiyle iPhone temininde zorlanıyor

Apple’ın perakende satış mağazalarında ‘sınırlı arz’ uyarısı yapıldı

Apple, perakende mağazalarında çalışan personellerine, önümüzdeki birkaç hafta boyunca yeni iPhone modellerinin temininde sıkıntı yaşanabileceği bilgisini verdi.

Mağaza çalışanları, müşterilerin kolay bir şekilde tamir edilemeyecek telefonlarını değiştirmek için aldıkları ikame cihazlar konusunda, Apple’nın birkaç hafta boyunca ‘sınırlı tedarik’ uyarısını doğruladı. Bununla birlikte bazı mağaza çalışanları ise, bazı yedek parçalarda da tedarik sıkıntısı olduğunu vurguladı.

İkame telefon konusunda sıkıntı yaşanabileceğini vurgulayan Apple, bunun yerine müşterilere kredili olarak sunabilecekleri cihazları sunmalarını ya da yedek cihazların verilmesi talimatını verdi.

Apple koronavirüs nedeniyle Çin’deki üretim tesislerinde sorun yaşıyor

Çin’de ortaya çıkan ve İran, İtalya gibi ülkeler dahil olmak üzere dünyada onlarca ülkeyi etkisi altına alan yeni nesil koronavirüs (kovid-19) salgınının ardından, Apple’ın Çin’deki üreticisi Foxconn başta olmak üzere birçok büyük sanayi şirketinin üretimine ara verildiği duyurulmuştu. Ancak Apple’ın şirket içi bu mesajı, markanın müşterilerinin durumdan etkileneceği ilk olay olabilir.

Çin’deki 42 perakende mağazasını Şubat ayının başında, Apple koronavirüs salgınının oluşturduğu risklerden ötürü kapatmıştı. Çin’deki üreticilere büyük oranda bağlı olan şirket, iPhone üretimi yapan fabrikaların çoğunun geçici olarak üretimini durdurmasından ötürü, tedarik sıkıntısı yaşıyor.

Yaşanan olayın ardınsan Apple’ın, iPhone üretiminin yavaşlaması ve koronavirüs salgınından ötürü Çin içindeki talebin azalmasından ötürü, 1. çeyrek hedeflerine ulaşmayı beklemediği belirtildi.

Şirket ayrıca, çalışanlarının seyahatinde kısıtlamalara gitti ve müşterilerini korumak adına, perakende mağazalarının temizliği konusunda ek önlemler aldı.

Salgın 80 ülkeye yayıldı

Şimdiye kadar dünya genelinde 95 binden fazla hastaya bulaşan kovid-19, Çin’de 3 bin 200’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Çin’in tamamı başta olmak üzere, 80 ülkeye yayılan virüsten ötürü küresel birçok şirket, tedarik zincirleri ve operasyonlarında aksaklıklar ile karşı karşıya kaldı. Asya borsaları başta olmak üzere, birçok borsada sert düşüşler yaşandı.

Apple’dan, iPhone tedariğinin kısıtlanmasına ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

İlginizi çekebilir:  Zoom sizi kandırıyor: Vaat edilen şifreleme sistemde yok