Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses kullanma rehberi

Adım adım kılavuzumuzu izleyerek Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz

Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses kullanma rehberi

Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses kullanma rehberini sizler için derledik. Bu içeriğimizde size iPhone, iPad veya Mac’inizdeki Apple Music’te Uzamsal Ses ve Kayıpsız Sesi nasıl etkinleştireceğinizi ve kullanacağınızı anlatacağız.

WWDC açılış konuşmasının ardından Apple, Apple Music‘te Kayıpsız ses ve Uzamsal Ses’in kullanılabilirliğini duyurdu. Müziğimizin keyfini çok daha net bir şekilde ve tüm ihtişamıyla çıkarabilmemiz için iki yeni özellik artık mevcut (iOS 14.6, iPadOS 14.6 ve macOS 11.4’ten itibaren). Bu iki yeni özelliği iPhone, iPad veya Mac’imizde nasıl etkinleştirip kullanacağımızı görelim.

iPhone, iPad veya Mac’te Uzamsal Ses nasıl etkinleştirilir?

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var ki, Apple kulaklık kullanırsak, sistem herhangi bir şey yapmamıza gerek kalmadan uzamsal sesi otomatik olarak etkinleştirir. Üçüncü taraf kulaklık kullanmak istiyorsak veya sadece yapılandırmayı doğrulamak istiyorsak, izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

Ayrıca akışa başvurmak zorunda kalmadan bu formatta müzik dinlememizi sağlayan Dolby Atmos’ta İndir seçeneğine dikkat etmek de önemli.

Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses kullanma rehberi

Mac’te adımlar çok benzer. Bunlar tam olarak şu şekilde:

Yine bu müzik formatını çevrimdışı müzikte istiyorsak, Genel sekmesine giderek Dolby Atmos İndir seçeneğini işaretleyin.

iPhone, iPad veya Mac’te kayıpsız ses nasıl etkinleştirilir?

iPhone veya iPad’imizde kayıpsız sesi etkinleştirmek için adımlar şunlar:

Apple Music Dolby Atmos destekli uzamsal ses kullanma rehberi

Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, kullandığımız bağlantı türüne bağlı olarak kaliteyi yapılandırma seçenekleri altta görünecek. Genel olarak, sınırsız bir mobil data tarifemiz olmadıkça, Mobil data ile Akışı Yüksek Kalitede tutmanızı öneririz.

Mac’te bu özelliği, aşağıdaki şekilde gerçekleştireceğiz:

Daha önce olduğu gibi, Akış ve İndirmeleri istediğimiz kaliteye ayarlayın. Çok fazla yer kaplamamak için, örneğin, indirmeleri Yüksek kalitede yapılandırdığımızda iletimi kayıpsız bırakabilirsiniz.

Android ve Apple Music seçimleri olmayan Dolby

iOS 15, iPadOS 15 ve macOS Monterey‘in piyasaya sürülmesiyle Apple, uzamsal sesi bir sonraki düzeye taşıdı. Bu işletim sistemlerinde, önceden uzamsal ses olmayan sesi “dönüştürebiliriz”. Bu, AirPods Pro veya AirPods Max kullanırsak etkinleştirebileceğimiz ve kontrol merkezinde, gürültü önleme ve şeffaflık modu düğmelerinin yanında bulacağımız bir işlev. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki Apple Music içeriğine Android uygulamasından erişenler için Apple, Spatial Audio’daki müzik desteğinin “yakında Android’de kullanıma sunulacağını” duyurdu.

Son olarak, Apple Music etiketleri hakkında kısa bir not. Dinlediğimiz içeriği değerlendirmek için, albümün altında bu formatın kullanılabilirliğini bildiren “Lossless” veya “Dolby Atmos” etiketlerinin göründüğünü fark etmek gerekiyor. Gerçek şu ki, kayıpsız ses kütüphanesi 50 milyon şarkıya ulaştı ve daha da genişletilecek. Bu nedenle bu kalitede şarkılar bulmak gün geçtikçe kolaylaşıyor.

Cihazlarımızın Müzik uygulamasının Arama sekmesindeki Dolby Atmos’taki şarkılar için ister iPhone, ister iPad veya Mac olsun, “Uzamsal Ses” bölümünü bulacağız. İçinde, bu teknolojiyi zaten kullanan, kulağa ne kadar iyi geldiğini kontrol etmemiz için hazır olan bir dizi oynatma listesi ve içerikler de göreceğiz.

Kayıpsız sesin ve mekansal sesin Apple Music kataloğuna getirdiği kalite çok ilgi çekici. Tabii ki, örneğin Viyana Filarmoni gibi bir orkestranın önündeki bir konser salonunda canlı müzik kalitesinin yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak, Apple Music’in getirdiği deneyim mümkün olduğunca yakın.

Apple Music üzerinde çalışmalarını sürdüren Apple, kendi müzik akış uygulamasının en çok kullanılan müzik hizmeti olması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Exit mobile version