in

Apple ve Samsung Çin’de üretime corona virüsü yüzünden ara verdi

Apple ve Samsung fabrikalarını kapattı

Apple ve Samsung Çin’de bulunan fabrikalarında üretime corona virüsü sebebiyle ara verdi. Samsung, Apple ve diğer imalatçı firmalar, Çin’de git gite yayılan corona virüsü salgını sebebi ile üretimlerini durdurdular. Yetkililer bu durumun 1-2 hafta arasında süreceğini söylese de, Apple ve Samsung cihazların dağıtımında da risk olduğu için bu sürenin uzayabileceğini belirttiler.

Çin Hükümeti aynı zamanda Wuhan şehrine yakın olan yerlerde bulunan pek çok şirketi de geçici bir süre kapatma emri verdi. Listenin içerisinde Samsung ve Fuxconn gibi isimler de yer alıyor.

Çin’de 2019-nCoV olarak adlandırılan corona virüsü, Çin’in en büyük üretim şehirlerinden biri olan Suzhou şehrinde de tüm işletişi durdurdu. Salgının başladığı Wuhan şehri ile Suzhou arasındaki mesafe ise 560 kilometre.

Foxconn, Apple’ın Çin’de üretim yapan partneri ve özellikle iPhone üretimi yapıyor. Çin Hükümeti tarafından verilen bu karar Foxconn da dahil olmak üzere tüm şirketleri etkiledi.

Üretimin durması iPhone SE 2’nin gecikmesine neden olabilir

2019-nCoV virüsünün giderek yayılması, Apple Insider‘a göre, Apple’ı sadece Çin’de değil küresel anlamda etkileyecek. Şirket prensibi olarak, yeni Mac bilgisayarların ve tabletlerin üretimi lansmandan 60 gün önce başlıyor. iPhone’larda ise bu durum 90 ila 120 gün arasında değişiyor. Foxconn tesislerinin kapatılması, 2020 yılının Mart ayında gerçekleşmesi planlanan etkinliği olumsuz yönde etkileyecek gibi gözüküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple 2016 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıklıyor

Gerçekleşmesi planlanan etkinlikte Apple‘ın pek çok yeni cihazın yanında iPhone 9 olarak da bilinen iPhone SE 2 modelinin lansmanını yapması bekleniyor. 2020 Ocak sonuna doğru üretimin her an başlayabileceği ön görülüyordu. Fakat şu an Çin’de kapatılmış durumda olan fabrikalar yüzünden iPhone 12 üretiminin de tehlikede olduğu belirtiliyor. Lansmanın Eylül ayında yapılması halinde ise yeni iPhone’ların üretimine Haziran ya da Temmuz ayında başlanması gerekiyor.

Corona virüs salgını, hali hazırda Çin’de düşmekte olan satışları daha da düşürdü. 2019 yılının sonunda iPhone satışları önceki yıllara oranla yüzde 35 azaldı. Bu düşüşün nedenleri arasında ise hem son çıkan modellerin fiyatının yüksek olması hem de bir önceki modellere göre daha az yenilik barındırması bulunuyor.

Çin’de koronavirüs yüzünden hangi fabrikalar kapatıldı?

Samsung ve Apple’a ek olarak, Johnson & Johnson da fabrikalarını kapatma kararı aldı. Wuhan şehrine yakın olup üretim yapan ve tesislerini kapatan diğer markalardan bazıları ise BorgWarner, Bosch ve Valeo.

Salgın yüzünden insanların dışarı çıkmayı reddetmesi daha şimdiden tüketici davranışlarını etkileyip değiştirmiş durumda. Şu an Çin’de yaşananların gelecekte hem Çin ekonomisini hem de doğal olarak dünya ekonomisini etkileyeceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple Watch 6 kan basıncı değerini ölçebilecek