in

Apple watchOS 7 çıkış tarihi, beta, özellikleri ve destekleyen Apple Watch modelleri

Apple watchOS 7 çıkış tarihi, beta, özellikleri ve destekleyen Apple Watch modelleri
Apple watchOS 7 çıkış tarihi, beta, özellikleri ve destekleyen Apple Watch modelleri

Apple’ın online WWDC etkinliğinde duyurdukları arasında Apple Watch akıllı saatleri için yeni watchOS 7 işletim sistemi de bulunuyor, işte özellikleri, beta ve çıkış tarihi, destekleyen Apple Watch modelleri…

Bugüne kadarki watchOS güncellemeleri, eski Apple Watch akıllı saatlere yeni özellikler getiriyordu, ancak bu kez yapılan açıklamanın yeni Apple Watch modeli hakkında bilgi vermesi bekleniyordu. Kandaki oksijen seviyesi ölçümü gibi yeni özellikler söylentiler arasındaydı. Bakalım yeni watchOS 7, yeni Apple Watch (6) hakkında neler söylüyor…

Apple watchOS 7
Apple watchOS 7 hakkında her şey

watchOS 7 çıkış tarihi

Bu yılın sonunda çıkması beklenen yeni watchOS 7 güncellemesi, muhtemelen eylülde bizlerle olacak. Genelde yeni Apple Watch modeli bu tarihte tanıtılıyor. Eylülde ayrıca iPhone 12 tanıtımı da yapılması bekleniyor.

Elbette halen etkili olan COVID-19 pandemisi sonrasında, Apple watchOS 7 çıkış tarihi biraz daha ileri atılabilir. Dolayısıyla eylülde bir tanıtım gerçekleşmezse, yeni watchOS 7 çıkış tarihi 2021 içinde bile olabilir.

Tanıtımla beraber, bugün yayınlanan watchOS 7 geliştirici beta sürümü ise Apple geliştirici web sitesinden indirilebiliyor.

Herkese açık watchOS 7 beta sürümü ise temmuzda yayınlanacak. Bu sürüm de şirketin herkese açık beta web sitesinden indirilebilecek.

watchOS 7 destekleyen Apple Watch modelleri

Alışıldığı üzere, Apple yeni watchOS güncellemesi olan 7 duyurusu akabinde hangi Apple Watch modelleri bu sistemi destekleyecek, blog yazısında duyurdu.

watchOS 7, Apple Watch 6 ile beraber, Apple Watch 5, 4 ve 3 tarafından desteklenecek.

Ne yazık ki Apple Watch 2 ve 1 kullanıcıları bu güncellemeyi indirip kullanamayacaklar.

Apple Watch 6 çıkış tarihi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi, eylülde ya da COVID-19 sebebiyle daha ileride olabilir.

Apple watchOS 7 saat yüzleri
Apple watchOS 7 saat yüzleri

Onaylanan watchOS 7 özellikleri

Yeni watchOS 7 güncellemesi ile Apple Watch uygulama geliştiricileri çoklu saat yüzleri kullanabilecekler. Kendi seçimlerinizi birleştirerek ideal bir saat arayüzü oluşturabileceksiniz.

Ayrıca, watchOS 7 içerisindeki Face Sharing adlı özellik sayesinde saat yüzlerini paylaşmak kolaylaşacak. Beğendiğiniz bir saat yüzü gördüğünüzde, altında çıkan ibareye dokunarak saat yüzünü Apple Watch’a indirmek mümkün olacak.

Apple watchOS 7 Haritalar
Apple Haritalar artık bisiklet için yol tarifi verebilecek

Apple Watch Haritalar yeni bisiklet özellikleri kazandı

Tıpkı iOS 14’te olduğu gibi watchOS 7 de, Apple Haritalar uygulamasında bisiklet için yol tarifi verebilecek. Değişiklikle, rakım ve navigasyon uyarıları daha büyük okunabilecek.

Workouts: Dans ve soğuma hareketleri

Spor yapanlar için Workouts’taki gelişmeler de memnun edici gözüküyor. Çalışmalar arasına Dans da eklenmiş, böylece Apple Watch, hip hop ya da latin dansları ile attığınız enerjiyi de takip edebilecek.

Workouts ile dans ederken harcanan kalori tutulabilecek
Workouts ile dans ederken harcanan kalori tutulabilecek

Apple Watch, dans ederken harcanan enerjiyi nasıl takip edecek derseniz, sadece kol hareketleri ile sadece bacak hareketlerini ayırt edebilmesinin yanında, bunların birleşimini de algılayan yeni algoritmalar, nabızla çapraz referans yaparak hesaplanabilecek ve harcanan kalorilere eklenecek.

Tabii tek eklenen dans değil, core çalışmaları, işlevsel güç antrenmanları ve hatta çalışma sonrası soğuma seansları da artık Apple Watch’un radarında.

Tüm bu aktiviteler iOS 14’teki yeni Aktivite uygulamasından izlenebilecek.

Uyku modu sonunda geldi
Uyku modu sonunda geldi

Sonunda Apple Watch uyku takibi özelliği kazanıyor

Sağlık uygulaması da uzun süredir beklenen Uyku Takibi özelliğini kazanıyor. Ayrıca Wind Down adı verilen ve uykuya dalmayı kolaylaştıran, kişisel bir rutin de yer alıyor. Diğer yandan, uyanırken de belirli ses tonları ya da haptik titreşimle özel bir alarm oluşturabileceksiniz.

Makine öğrenimi kullanarak uyku takibi yapacak olan watchOS 7 ve iPhone’daki Sağlık uygulamasında yeni bir uyku bölümü yer alacak.

Koronavirüs dokunuşu: El yıkama

watchOS 7, yeni el yıkama tespit özelliğiyle, yine makine öğrenimi desteğiyle (ve sesli adımlar) ellerinizi 20 saniye yıkayıp yıkamadığınızı kontrol edebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Android akıllı saatlere iOS müjdesi