in

Apple yeni MacBook Pro 2020 modelini tanıttı: İşte özellikleri, Türkiye fiyatı, çıkış tarihi

Apple yeni MacBook Pro 2020 modelini tanıttı: İşte özellikleri, fiyatı, çıkış tarihi

Apple, One More Thing etkinliğinde yeni MacBook Pro 2020 modelini tanıttı, ürünün özellikleri, Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi haberimizde.

Yeni MacBook Pro 2020 özellikleri

Kendi tasarladığı ARM tabanlı M1 işlemcisini kullanan ilk MacBook Pro olan dizüstü, 13 inç büyüklüğünde ekrana sahip. Önceki giriş seviyesi MacBook Pro modelinin yerini alan 2020 cihazı, şirketin açıklamasına göre “dünyanın en hızlı işlemci çekirdeğini” taşıyor.

Apple’ın iddiaları bununla sınırlı değil, en hızlı entegre grafik işlemci ve önceki Intel işlemcilere kıyasla daha fazla güç ve performans kazancı da iddialara göre bu cihazda karşımıza çıkacak. Ayrıca Apple’ın yeni donanımdan yararlanmak için özel olarak tasarladığını söylediği macOS 11 Big Sur da sistemde yüklü olacak.

Apple, yeni 13 inç MacBook Pro’nun genel performansta önceki modele göre 2,8 kat, grafikte ise 5 kata kadar daha hızlı olduğunu belirtti. Bu cihaz, tanıtımda görücüye çıkan yeni MacBook Air’in aksine, aktif bir soğutma fanı kullanıyor. Cihazda Touch Bar ve iki adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası dikkat çekiyor.

Pil ömrü de yeni cihazda büyük bir sıçrama yapıyor. 17 saate kadar web kullanımı ve 20 saate kadar video oynatma imkanı veren yeni dizüstü, önceki modele göre 10 saat daha uzun. Aslına bakarsanız, bu bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrü bile olabilir; en azından Apple böyle diyor.

Apple yeni MacBook Pro 2020 modelini tanıttı: İşte özellikleri, Türkiye fiyatı, çıkış tarihi

Depolama açısından 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB SSD seçenekleri, 8 GB veya 16 GB bellek mevcut. Ancak işlemcide seçenek yok, tek bir M1 var.

Apple, Microsoft Office ve Adobe Photoshop ve Lightroom gibi uygulamaları haziranda kendi işlemcilerine geçeceğini duyurduğundan beri hazırlıyor. Bunları hayata geçirmek açıkça biraz zaman alacak olsa da, Lightroom önümüzdeki aya kadar Apple işlemcide çalışmayacak ve Photoshop gibi diğer önemli uygulamalar ise 2021’e kadar kullanılamayacak. Final Cut Pro veya Logic gibi uygulamalar da Apple işlemcili Mac’lerde çalışmak üzere zaten uyarlanmış durumda.

Yeni Apple işlemcili MacBook Pro, yalnızca bu profesyonel uygulamaları çalıştırmakla kalmayacak, aynı zamanda aynı işlemci tabanı sayesinde mevcut iOS ve iPad uygulamalarının büyük bölümüyle uyumluluk sağlayacak.

Apple yeni MacBook Pro 2020 modelini tanıttı: İşte özellikleri, fiyatı, çıkış tarihi

Şirket aslında neredeyse on yıldır (iPad ve iPhone 4’teki A4 işlemcisinden beri) kendi işlemcilerini tasarlıyor. Apple’ın A serisi yongaları zamanla daha da güçlenip, iPad Pro’ya güç veren ve Apple’ın bir dizüstü bilgisayarla aynı seviyede performans sunduğunu iddia ettiği A12Z noktasına kadar geldi.

Apple, ayrıca T2 güvenlik çipi veya MacBook Pro Touch Bar ile Apple Watch’ta kullanılan işlemcisi gibi, en yeni Mac modellerinde kendi işlemcilerini kullanmaya başladı.

Ancak bugünkü M1 adlı ARM tabanlı Apple işlemcisi, iPhone ve iPad işlemcilerinin de bir noktada macOS sistemlerdekiyle aynı güce geleceğini işaret ediyor.

Yeni MacBook Pro 2020 Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi

Yeni 13 inç MacBook Pro 1.299 dolardan (Türkiye satış fiyatı 14.299 TL’den) başlayan fiyatlarla satılacak ve ön siparişler bugün başlayacak. Cihaz, 17 Kasım’da satışa çıkacak.