in

Avrupa, bu yaz mobilde ‘roaming’ ödemeyecek

Avrupa Komisyonu, Haziran 2017 sonrasında cep telefonları için operatörlerin aldığı dolaşım ücretlerini kaldırıyor.
Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nun yaklaşık on yıldır süren çalışmaları, AB ülkelerinin vatandaşlarına sonunda fayda sağlayacak. Operatörlerin kârlılığı ile tüketici hakları arasında bir denge sağlamaya çalışan Avrupa Birliği, sonunda mobil dolaşım ücretlerini kaldırmayı kabul etti.

Bununla birlikte, her ülkedeki fiyat ve tüketim alışkanlıkları farklılıklar gösteriyor. Bu durum göz önüne alındığında, yurtiçi fiyatlar üzerindeki olumsuz etkileri önlemek ve tüketicilerin ucuz SIM kart satın alarak dolaşım hakkını kötüye kullanmamalarını sağlamak için “adil kullanım” kuralları belirlenecek.

Üye devletlerin temsilcileri Pazartesi günü Komisyon tarafından öne sürülen adil kullanım önerileri üzerine oy kullandı. Bu önerilerin de yakın zamanda resmen kabul edilmeleri bekleniyor.

Tekliflere göre, sınırsız veri ya da çok rekabetçi paketler kullanan tüketiciler, AB içinde seyahat ederken internette ne kadar gezinebilecekleri konusunda belirli sınırlamalara tabi tutulacaklar.

Komisyon Başkan Yardımcısı Andrus Ansip ve Dijital Komisyon Sorumlusu Guenther Oettinger yaptığı açıklamada, “Teklifimizin doğru dengeye ulaştığına ve birbirinden farklı, çoğunlukla karşıt görüşlere köprü olacağına inanıyoruz” dedi.

Operatörler, dolaşım sağlanırken gelirlerinin en az yüzde 3’ünü kaybederse, düzenleyici kurumlardan dolaşım ücreti alma konusunda izin isteyebilecekler.