in

Bankalar için yeni güvenlik trendi: Avuç içi taraması

Klasik kullanıcı adı ve parola kullanımına eklenen biyometrik doğrulamada en güvenli yöntem arayışı sürüyor.

Tehdit altında olan doğrudan maddî unsurlar olunca, kimlik doğrulama özellikle finans alanında büyük önem taşıyor.

Güvenliği sağlamak için kullanılan kullanıcı adı ve parola, artık eskiye göre çok daha güvensiz görülüyor. Bir e-posta ya da sosyal medya hesabına bile ikinci katman (SMS, uygulamadan kod girme) kullandığımızı düşünürsek, şirketlerin en güvenli yöntemi aramasına şaşırmamalı.

Biyometrik doğrulama ise bu alandaki yeniliklerden birisi. Tıpkı iPhone’u TouchID adlı sistem sayesinde parmak iziyle açabildiğimiz gibi, uygulamalardaki hesaplarımıza da bu şekilde girerek güvenlik sağlayabiliyoruz.

Bu sistemi banka hesaplarına taşımak isteyen Fiserv adlı şirket, Verifast adlı avuç içi doğrulamasını tanıttı. Hizmet, güvenlik sağlamanın yanı sıra, işlem sürelerini azaltıp, hizmet sunumunu geliştiriyor.

Sistem, kulağa parmak izi okumaya yakın gibi gelse de aslında oldukça farklı. Kızılötesi bir okuyucu kullanılıyor ve bu cihaz, kişinin elindeki benzersiz damar yapısını tarıyor.

Şirketlerin tam doğrulama esasladığı süreç, parmak izi doğrulamada telefonlardakinden çok daha düşük hata oranı kabul ettiği için 15 saniyeye kadar sürebiliyordu. Ancak avuç içi doğrulama yüksek doğruluk oranını korurken, yaklaşık bir saniyede işlemin tamamlanabilmesini sağlıyor.