in

Bazı Android 11 özellikleri her telefonda çalışmayacak

Bazı Android 11 özellikleri her telefonda çalışmayacak
Bazı Android 11 özellikleri her telefonda çalışmayacak

Google tarafından gelişirilen Android işletim sisteminin son sürümü Android 11, çok sayıda kullanışlı özellikleri ile birlikte geliyor. Fakat bugünlerde ortaya çıkan bir rapora göre bazı Android 11 özellikleri tüm telefonlarda çalışmayacak.

Öne çıkan Android 11 özellikleri

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü Android 11, geçtiğimiz günlerde Google tarafından tanıtılmıştı. Beta olarak yayınlanan yeni sürümün pek çok özellikle birlikte geldiği ve ilk olarak Google tarafından üretilen Pixel marka telefonlarda kullanılabileceği açıklanmıştı.

Android kullanıcıları tarafından heyecanla beklenen yeni Android 11 sürümü çok sayıda özelliğe sahip bulunuyordu. Bunlar arasında bildirim panelinde değişiklik, daha önce Facebook Messenger uygulaması tarafından da kullanılan konuşma baloncukları, akıllı ev aletleri için geliştirilmiş kolay kontrol paneli, cihazlar arasında daha hızlı geçiş imkanı ve izinler üzerinde daha detaylı denetim gibi özellikler ve seçenekler yer alıyordu.

Bazı özellikler Google tarafından zorunlu tutulmadı

Fakat Android 11 ile ilgili ortaya çıkan yeni bir rapor, yeni sürümle birlikte gelecek tüm özelliklerin, tüm cihazlar üzerinden kullanılamayacağını gösteriyor.

Yayınlanan bir rapora göre Google, telefon üreticileri için bazı Android 11 özelliklerini zorunlu tutarken, bazı özellikleri ise isteğe bağlı olarak sunuyor. Buna göre Android 11 işletim sistemini kullanan tüm telefonların, tüm yeni özelliklere geçiş yapması gerekmiyor.

Hangi Android 11 özellikleri her telefonda çalışmayacak?

Üreticilerin kendi Android 11 sürümlerinde kullanmaları zorunlu olmayan üç temel özellik bulunuyor. Bunlarda ilki akıllı ev aletlerini kontrol etmek için geliştirilen güç kontrolü özelliği. Evdeki tüm akıllı cihazları, telefon üzerinden kolayca kontrol etmeye yarayan bu özellik, Android 11’in olmazsa olmaz özellikleri arasında yer almıyor. Güç düğmesine uzun süre basılarak ulaşılabilecek kontrol paneli, Google tarafından tavsiye ediliyor. Fakat zorunlu özellikler arasında yer almıyor.

Zorunlu tutulmayan özelliklerden ikincisi ise, bildirim paneline eklenen Sohbetler özelliği ile ilgili. Bilindiği üzere Google Android 11 ile birlikte sohbet bildirimlerini diğer bildirimlerden ayırmış ve bildirim panelin üst bölümüne Sohbetler başlığı altında sabitlemişti. Android telefonlar için oldukça kullanışlı olabilecek bu özellik, tüm Android 11 telefonlarda yer almayabilir. Zira Google bu, özelliği de zorunlu tutmuyor.

Üçüncü ve son özellik ise, kullanıcıların kimlik bilgilerini ve ehliyet belgelerini akıllı telefonlarında saklayabilecekleri IdentityCredential API isimli özellik. Bu özellik her ne kadar oldukça kullanışlı gibi görünse de, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük tartışmalara sebep olmuş, bazı kesimleri ilgili özelliğin gizlilik ihlaline sebebiyet vereceğini ifade etmişti. Bu özellik de Google’ın isteğe bağlı Android 11 özellikleri arasında girdi. Dolayısıyla akıllı telefon üreticiler bu özelliği kullanmayabilecekler.

İlginizi çekebilir:  FaceTime ve Skype rakibi Google Duo tanıtıldı