in

Bilgisayarda ve telefonda görüntülü konuşma [Nasıl Yapılır]

Sevdiklerinizden uzaktayken, onlarla güzel bir iletişim kurmak için son yıllarda en çok başvurduğumuz şey görüntülü sohbet. Farklı platformlarda, farklı özellikler sunan birçok görüntülü sohbet uygulaması var. Peki hangisini kullanmamız gerekiyor?

Örnek vermek gerekirse, iki arkadaşınız da iPhone kullanıcısı ancak siz Android kullanıcısıysanız, onlar FaceTime ile görüşürken, sizin erişiminiz olmayacak. Bilgisayarda ve telefonda görüntülü konuşma konusunda, en iyi uygulamalar ve en iyi alternatifler hangisi, birlikte bakalım. Görüntülü konuşma konusuna Android, iPhone, Windows ve macOS’ta hangi uygulamaları tercih etmelisiniz?

En yaygın görüntülü konuşma uygulaması: Facebook Messenger

Facebook Messenger, tanıdığınız hemen herkesle görüntülü sohbet etmenin harika bir yolu. Facebook’un görüntülü sohbet altyapısının olduğunu belki fark etmemiş olabilirsiniz ancak şaşırtıcı derecede iyi performans sunan bir uygulama mevcut.

Hemen herkes bir Facebook kullanıcısı olduğu için, muhtemelen her platformda Facebook Messenger uygulamasına sahipler. Bundan dolayı, iOS, Android ya da diğer platformlarda, bilgisayarda ya da web sürümünde Facebook Messenger uygulaması mevcut.

Sohbet etmek istediğiniz kişi, sizin gibi bir Facebook kullanıcısıysa, alternatif uygulamalarla zaman kaybetmek yerine, baş ağrıtmayan bu tercih sizin için ideal olabilir. Ancak Facebook hesabınız yoksa ya da konuşacağınız kişi Facebook kullanmıyorsa endişelenmeyin. Bilgisayarda ve telefonda görüntülü konuşma için birçok alternatif var.

Windows’tan Windows’a: Skype

Bir Windows kullanıcısıysanız, bilgisayar ve telefonda görüntülü konuşma konusunda en iyi çözüm, sizin için Skype olacak. Microsoft’un bünyesinde yer alan görüntülü konuşma uygulaması, Windows’la birlikte geliyor ve Microsoft hesabına sahip herkes bir Skype hesabına da sahip. Skype’a, Facebook ya da farklı bir üyelikle de giriş yapabilirsiniz.

Apple cihazlar arasında: FaceTime

Apple kullanıcıları için, bilgisayar ve telefonda görüntülü konuşma ihtiyacına en iyi yanıtı veren çözüm, FaceTime.

Halihazırda birçok Apple kullanıcısı, zaten FaceTime kullanıyor. Ancak henüz denemediyseniz, bu uygulama oldukça kullanışlı. FaceTime, Mac bilgisayarların yanı sıra iPhone’larda ve iPad’lerde harika bir performans sergiliyor. Durum böyleyken, neden başka bir uygulama kullanasınız ki?

Android’ler arasında: Google Duo

Android’de görüntülü konuşma, iOS ya da Mac’e göre biraz daha karmaşık. Bunun nedeni birçok farklı uygulamanın bulunması. Skype, Facebook Messenger ve Google’ın eski görüntülü sohbet uygulaması Hangouts, Android için kullanımda. Ancak, iki android telefon arasında gerçekten kaliteli performans sunan bir görüntülü konuşma uygulaması arıyorsanız, Google Duo iyi bir seçim.

Android’de görüntülü sohbet konusunda oldukça popüler hale gelen Google Duo, işletim sisteminde en iyi performansı sunan uygulamalardan.

Diğer platformlar için: Skype ya da Hangouts

Şimdi, en kafa karıştırıcı noktaya geldik. Facebook’u olmayan ve sizden farklı bir platform kullanan biriyle, bilgisayarda ve telefonda görüntülü konuşma için tercih edilebilecek en iyi uygulama hangisidir?

Burada muhtemelen en iyi seçim, Skype ve Hangouts olacak. Her iki uygulama da, tüm büyük platformlarda mevcut. Skype Windows, Android, Mac ve iOS’ta yer alıyor. Hangouts ise Android, iOS ve web tarayıcıda kullanılıyor. Ancak her iki uygulamayı da kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız olacak.

Android ve iOS arasında görüntülü konuşma ihtiyacınız varsa, Google Duo’nun her iki platformda da mevcut olduğunu hatırlatalım. Bu durumda tavsiyemiz Google Duo olur. Ancak Skype ve Hangouts da, iOS Android arası görüntülü konuşma konusunda pratik.