Fintech

Bitcoin 10 bin dolar psikolojik eşiğini aylar sonra geçti

Yazı:  | 

Bitcoin, 10 bin dolar psikolojik eşiğini Ekim ayından bu yana ilk defa geride bıraktı. Bitcoin’in 10 bin dolar sınırını aşması, uzmanlar tarafından 100 günden daha kısa bir süre içinde gerçekleşecek olan ‘yarılanma’ ile yorumlandı.

Bitcoin küresel krizlerde güvenli bir liman

Kripto para birimi Bitcoin, küresel ölçekteki krizlerde artık altın gibi, yatırımda güvenilir bir liman olarak kabul ediliyor. Yeni koronavirüsü, başta Çin ve Asya piyasaları olmak üzere, dünya genelinde yarattığı olumsuz etki ile gündemin ilk sırasında. Bitcoin, dünyayı esir alan bu salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı, Ekim ayından bu yana ilk defa 10 bin dolar düzeyini geride bıraktı.

2020’nin başından beri yüzde 40 artış

Popüler kripto para birimi Bitcoin, 2020’nin başından bu yana yüzde 40’lık sert bir artış gösterdi. Coindesk, son beş günlük süreçte Bitcoin’deki sert alımlara dikkat çekerek, trendin güçlü bir şekilde geliştiği vurgusunu yaptı. Bu artışın bir diğer nedeninin de, ABD borsalarında Bitcoin vadeli işlem sözleşemeleri olduğu ifade edildi.

Uzmanlar: Bitcoin’de yarılanma, fiyat artışı için bir tetikleyici

Kripto para uzmanları, yatırımcıların Bitcoin’e yönelik ilgisininin tekrar artmasının nedenlerini ele aldı. Bu nedenler arasında ilk sırada, halving olarak ifade edilen ve Bitcoin madenciliğinde yarılanma anlamına gelen kavram geliyor. Analistlere göre, 100 gün içerisinde gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması ile, blok başına madencilere verilen ödül 12,5 BTC’den, 6,25 BTC’ye indirilecek. Her dört yılda bir yarıya inen bu ödül, BTC’de sert fiyat artışlarına neden olabiliyor.

Yarılanma BTC için ne ifade ediyor?

Bitcoin, her on dakikada bir yeni blok üretilen bir kripto para. Bitcoin halving, yarı yarılanmanın gerçekleştiği dönemlerde ise yükseliş trendleri görüldü. 2012 ve 2016 yılında gerçekleşen yarılanmalarda, Bitcoin tarihi zirvelerini test etti. 2020 yılında gerçekleşecek olan yarılanmada ise, kripto para biriminin seyri merak ediliyor. 

Teknik olarak Bitcoin madenciliğinin zorlaşması anlamına gelen yarılanmanın ardından, Bitcoin’in bir nevi kıtlığı, daha düşük tedariği fiyatı artıran etkenler arasında gösteriliyor. Tedariği azalan ve Bitcoin madencileri tarafından üretimi zorlaşan BTC’nin ise, piyasada fiyatı yükseliyor. 

Geçtiğimiz ayın sonunda, Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse, Bitcoin’in değer kaybından dolayı endişe duymadıklarını belirtmişti.