Blockchain hash ve dijital imza nedir?

Blockchain hash ve dijital imza nedir?

Bu içeriğimizde blok zinciri hash ve dijital imza nedir açıklıyoruz.

Blockchain hash nedir?

Hash, değişken miktarda girdi verisi alma, ona bir algoritma uygulama ve hash adı verilen sabit boyutlu bir çıktı verisi oluşturma kavramını ifade eder. Giriş, tek bir karakteri, bir MP3 dosyasını, tüm bir romanı, bankacılık geçmişinizin bir elektronik tablosunu veya hatta tüm interneti temsil edebilecek herhangi bir sayıda bit olabilir.

Mesele şu ki, girdi sonsuz büyüklükte olabilir. Hash algoritma ihtiyaçlarınıza bağlı olarak seçilebilir ve herkese açık birçok algoritma vardır. Önemli olan, algoritmanın sonsuz bit girdisini alması, bunlara bazı hesaplamalar yapması ve sonlu sayıda bit üretmesidir. Örneğin, 256 bit.

Hash algoritması ne için kullanılabilir?

Blockchain hash ve dijital imza nedir?

Günümüzde hash algoritmaları için yaygın bir kullanım, doğrulama bölgeleri olarak da bilinen parmak izi dosyalarıdır. Bu, bir dosyanın yazar tarafından istenmeyen herhangi bir şekilde değiştirilmediğini veya değiştirilmediğini doğrulamak için bir hash kullanıldığı anlamına gelir. Örneğin, WikiLeaks, MD5 hash değerleri ile birlikte bir dizi dosya yayınlarsa, bu dosyaları kim indirirse, indirilen dosyaların MD5 karmasını hesaplayarak ve hash, tarafından yayınlananla eşleşmiyorsa, bunların gerçekte WikiLeaks’ten olduğunu doğrulayabilir.

Blockchain hash’i nasıl kullanıyor?

Hash’ler, dünyanın mevcut durumunu temsil etmek için blok zincirlerde kullanılır. Girdi, blok zincirinin tam durumudur, yani şu ana kadar gerçekleşen tüm işlemler ve ortaya çıkan çıktı karma, blok zincirinin mevcut durumunu temsil eder. Hash, tüm taraflar arasında küresel devletin bir ve aynı olduğu konusunda anlaşmak için kullanılır, ancak bu hash’ler gerçekte nasıl hesaplanır?

İlk hash, o blok içindeki işlemler kullanılarak ilk blok veya Genesis bloğu için hesaplanır. Başlangıç ​​işlemlerinin sırası, Genesis bloğu için bir blogu hesaplamak için kullanılır. Daha sonra üretilen her yeni blok için, önceki bloğun karması ve kendi işlemlerinin de blok özetini belirlemek için girdi olarak kullanılır. Bir blok zinciri bu şekilde oluşturulur, her yeni blok hash’i daha önce gelen blok hashine işaret eder.

Bu hashing sistemi, geçmişteki hiçbir işlemin manipüle edilememesini sağlar, çünkü işlemin herhangi bir parçası değişirse, ait olduğu bloğun hash’i ve sonuç olarak sonraki blok hash’leri de değişir. Sonuç olarak herhangi bir manipülasyonu yakalamak oldukça kolay olacaktır, çünkü yalnızca karmalar karşılaştırılabilir. Bu harika çünkü blok zincirindeki herkesin, blok zincirinin potansiyel olarak sonsuz durumunu temsil etmek için yalnızca 256 bit üzerinde anlaşması gerekiyor. Ethereum blok zinciri şu anda onlarca gigabayttır, ancak bu kayıt itibariyle blok zincirinin mevcut durumu, 256 biti temsil eden bu onaltılık yapıdır.

Blok zincirindeki dijital imzalar nelerdir?

Dijital imzalar, gerçek imzalar gibi, kolayca sahte olabilecek el yazısı imzalardan daha güvenli olan kriptografi veya matematik kullanmamız dışında, birinin söylediği kişi olduğunu kanıtlamanın bir yoludur. Dijital imza, bir mesajın belirli bir kişiden ve bilgisayar korsanı gibi başka hiç kimseden geldiğini kanıtlamanın bir yoludur.

Dijital imzalar günümüzde internetin her yerinde kullanılmaktadır. ACTPS aracılığıyla bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, sizinle sunucu arasında güven oluşturmak için dijital imzalar kullanan SSL kullanıyorsunuz. Bu, Facebook.com’u ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızın web sayfasıyla birlikte gelen dijital imzayı gerçekten Facebook’tan geldiğini ve bir hacker’dan kaynaklanmadığını doğrulamak için kontrol edebileceği anlamına gelir.

Asimetrik şifreleme sistemlerinde, kullanıcılar bilinen bir algoritma kullanarak bir ortak anahtar ve özel bir anahtar olan anahtar çifti adı verilen bir şey üretir. Genel anahtar ve özel anahtar, bazı matematiksel ilişkilerle birbirleriyle ilişkilendirilir. Genel anahtarın, bir IP adresi veya ev adresi gibi diğer kullanıcılardan mesajlar almak için bir adres görevi görecek şekilde halka açık olarak dağıtılması amaçlanmıştır.

Blockchain hash ve dijital imza nedir?

Özel anahtar gizli tutulmalıdır ve diğer kullanıcılara gönderilen mesajları dijital olarak imzalamak için kullanılır. İmza, alıcının gönderenin genel anahtarını kullanarak doğrulayabilmesi için mesaja eklenir. Bu şekilde alıcı, bu mesajı yalnızca gönderenin göndermiş olabileceğinden emin olabilir. Bir anahtar çifti oluşturmak, blok zincirinde bir hesap oluşturmaya benzer, ancak herhangi bir yere kaydolmak zorunda kalmadan yapılabilmesi anlamına gelir. Ek olarak, blok zincirinde gerçekleştirilen her işlem, gönderen tarafından dijital olarak imzalanır.

Hepsini birbirine bağlamak için, hash ve dijital imzalar olmadan blok zinciri olamaz. Hashing, blok zincirindeki herkesin dünyanın mevcut durumu üzerinde anlaşmaya varması için bir yol sağlarken, dijital imzalar tüm işlemlerin yalnızca hak sahipleri tarafından yapılmasını sağlamanın bir yolunu sunar. Blok zincirinin bozulmadığından veya tehlikeye atılmadığından emin olmak için bu iki özelliğe güveniyoruz.

Exit mobile version