in

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2020 sonuçları açıklandı

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2020 sonuçları

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2020 sonuçları açıklandı. Teknoloji şirketi Lenovo, cinsiyet eşitliği ve çalışma dünyasında eşit fırsatlar sunma konusundaki kararlılığı ile bu yıl da Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde (GEI) yer alan 325 firma arasına girdi.

Teknoloji, finans, enerji, sağlık da içinde olmak üzere 50 farklı sektörde faaliyet gösteren, 42 ülke ve 50 farklı sektörden şirketlerin, kadın ve erkeklere eşit fırsatlar sunulması çalışmalarının değerlendirildiği Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi 2020 sonuçları açıklandı.

Lenovo, iş yerinde cinsiyet eşitliği ve kadın temsilinin artması konusundaki çabalarını kanıtlamış 325 şirketin yer aldığı Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Listesine iki yıl art arda girmeyi başardı.

“Bu endekste yer almak Lenovo için büyük bir onur”

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, “Lenovo global çapta cinsiyet eşitliği çalışmaları ile 2020 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği endeksinde yer alan 325 firmadan biri. Bu endeks özellikle kadın erkek eşitliğine önem veren ve raporlarını şeffaf bir şekilde paylaşan şirketleri açıklayan bir çalışma olarak biliniyor. Liste 42 ülke ve bölgeden 50 farklı sektörü temsil eden firmaları içeriyor. Bu endekste yer almak Lenovo için büyük bir onur. Çünkü Lenovo kadın erkek eşitliğini özellikle şirket kültürünün en önemli parçalarından biri olarak görüyor. Endekste yer almamız stratejimizin doğru yönde olduğunu gösteriyor.

İlginizi çekebilir:  Lenovo Türkiye'de üst düzey atama

Yaklaşık 60 ülkede faaliyet gösteren Lenovo’nun dünya genelinde 57 bin çalışanı var. Globalde kadın iş gücü %35 oranında. Lenovo Türkiye’de ise bu oran % 40.6 civarında. Kadının teknolojide üretim ve tasarım sürecindeki rolünün daha da artmasına önem veren bir şirket olarak bu oranı %50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Buna destek olmak amacıyla 2007’de Lenovo bünyesinde global çapta uygulamaya başlattığımız WILL (Women In Lenovo Leadership – Lenovo’da Yönetimde Kadın) ağı oluşturdu. WILL, tüm dünyadaki kadın girişimcileri desteklemek üzere oluşturulan bir platform olarak hizmet sunmayı sürdürüyor. Lenovo Türkiye olarak aynı doğrultuda hareket eden şirketimizde üst düzey yönetimindeki kadınların oranı %33’tür. Küresel çapta gücünü ispatlamış bir teknoloji firması olarak hem Türkiye’de hem global düzeyde kadın çalışanları özellikle satış ve liderlik pozisyonlarında konumlandırmayı sürdürüyoruz“ dedi.

İlginizi çekebilir:  Lenovo gözünü Fujitsu PC’ye dikti

2016 yılında hayata geçirilen Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nin standartlaştırılmış raporlama çerçevesi, halka açık şirketlerin, şirket istatistikleri, politikalar, toplumsal katılım ve geliştirilen ürünler ve hizmetler gibi dört ayrı alanda cinsiyet eşitliğini nasıl teşvik ettikleri hakkında bilgi açıklama fırsatı sunuyor. Açıklamaların kapsamına, istatistiklere ve politikaların başarısına bağlı olarak, küresel olarak belirli bir standardın üzerinde puan alan şirketler, endekse dahil ediliyor. Endekste şirketlerin uluslararası cinsiyet eşitliği inisiyatiflerine imzacı olması gibi kriterler de değerlendiriliyor.