Teknoloji

Boşanmak kalp krizi riskini artırıyor

Yazı:  | 

“E günaydın”, “kaç kere daha açıklanacak bu” ya da “bilim isnanları aylaklık yapıyor” dediğini duyar gibiyim ama bu sefer kazine-i anha (kazın ayağının doğrusu) öyle değil. Zira bugüne kadar bu kadar kapsamlı ve uzun zamana yayılan bir araştırma yapılmamıştı.

Duke Clinical Research Institute’teki bir grup bilimci, 1992 yılından 2010’a kadar 45-65 yaşları arasındaki 16 bin insanı takip ettiler. İnsanlar en az bir kez evlenmişti. Bu 16 bin kişinin üçte biri en az bir kez boşanmış ve  araştırma başladığında erkeklerin %14ü, kadınların ise %19u duldu.

Tüm yaşlarda, boşananlar %8 daha fazla kalp krizi riski taşıyorlar. Çevresel ve psikolojik etkenleri de ekleyince boşanmış kadınların, evli olanlara göre %24 daha fazla kalp krizi riski var. Erkeklerin durumu biraz daha iyi. Tekrar evlenenler riski atlatırken, iki kez boşanmış olanlar %30 daha fazla kriz riski taşıyor.

Bulgularından biri de kalp krizi riskinin artışında, boşanma ne kadar etkiliyse işini kaybetmek ve işssizlik de o kadar etkiliydi.

Yani özet olarak ştres çok kötü, ööle çok şaapmamak lazım.

Araştırmaya bu adresten ulaşabilirsin.