in

Barışçıl drone savar görev başında

Arazisine yaklaşanı çifteyle vuran dedelere üzücü haber! ABD’de drone’ları yok etmeyen, onlara zarar vermeyen ama durdurup yere inmeye zorlayan bir silah üretildi.

Battelle DroneDefender, drone’ları radyo dalgalarını kullanarak etkisiz hâle getirebiliyor. Ağustos sonunda Boeing’in tanıttığı lazerle drone’u eriten silahın yanında çok daha masum ve (umarım Türkiye’de kimse buna şaşırmaz) akla yatkın.

DroneDefender’ı geliştiren Dan Stamm, kendisiyle konuşan Motherboard ekibine silahın çalışma prensibinin drone ve pilot arasındaki iletişimi sağlayan radyo dalgalarını bozmak olduğunu söylüyor. Battelle’in sitesinde ise GPS verilerini bozmak da yer alıyor. İki antenli, yazılım bazlı radyo kullanan cihaz, jammer devresi de taşıyor.

Battelle DroneDefender

Böylece drone güvenli iletişim kurabildiği mesafenin dışına çıktığını düşünerek, güvenlik protokollerini devreye alıyor.

İndir, durdur ya da uzaklaştır
Bu protokollere göre üç ihtimâl var: Pilot kontrolü tekrar ele alana kadar olduğu yerde (havada) durmak, pilot drone’u fiziksel olarak kontrol edebilsin diye iniş yapmak ya da iletişim kurabildiği eski bir konuma geri dönmek.

https://www.youtube.com/watch?v=Sm0lUub52Vc

Battelle, ABD’deki hükümet ihalelerinde önemli bir yüklenici konumunda bir şirket. Tamamen iç üretimle hazırlanan ve seneye satışa sunulması beklenen DroneDefender için şu anda birkaç federal ajans sıraya girmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dünyanın en güçlü lazeri... Tabii ki Japonlar!

Stamm, silahın kişisel araziler dışında yangın vb. felaketlerde, hava taşıtlarının pilotlarının ve yolcularının can güvenliğini engelleyen durumlarda olduğu gibi normalde bir drone’u güvenli bir şekilde indirmenin zor olabileceği şartlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Ancak bir noktada “keserim çocuklar drone’unuzu” diyen dedeler de ortaya çıkacaktır.