in

Bu yaz kaçmayacak 10 dizi

Havalar yağmurluysa (bu ne biçim yaz), için sıkıldıysa (kendini tatile zorlama) ya da dizi manyağıysan, al sana bu yazı güzel güzel bitirecek 10 dizi!

Dark Matter
Syfy kanalının dizisinde, tüm anılarını yitirerek uyanan 7 kişilik bir ekibin hikayesi anlatılıyor. Bu gemide kişiliği ya da varoluşu unutabilirsin. Uzayın ortasında terkedilmiş gemide, uyanan ekip karşılarındaki tehditlere rağmen birbirlerine yardım ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Sezon henüz bitmedi ama senaryoda konunun ani sapmalarını (hem de küçük değil) görmek de hoşuna gidebilir. Ha bu arada, diziyi Stargate’in yapımcıları hazırlamış.

Mr Robot
Gündüz cici, akşam noooti (naughty). Elliot, bir güvenlik firmasında çalışan genç bir mühendis. Akşamları (bazen gündüzleri de) ise acayip bi hacker. Anonymous benzeri gizli bir örgütün bir parçası olduğunda, dünyayı değiştirebildiğini anladığında, anti sosyal durumundan da sıyrılmaya başlıyor.

Sadece iki bölümü yayınlandı ama oldukça etkileyici.

Supergirl
Artık Süpermen’le ilgili bir şeyler görmek istemiyorum ama seviyorsan (varım diyorsan!), hikayeye yeni bir soluk getiren Supergirl de ilgini çekebilir. Kara Zor-El, Süpermen’in kuzeni. Ve Süpermen’e göz kulak olmak için Dünya’ya gönderiliyor, ancak teknik bir problem yüzünden olması gerekenden birkaç yıl geç gelebiliyor. Biraz terminatörvâri olmuş sanki.

Bu arada Süpermen’in de Kara’ya ihtiyacı kalmamış. 24 yaşındaki Zor-El yeteneklerini kullanamayacak olma konusunda endişeli. Ancak bunu bir dram değil de komedi gibi düşünsen daha iyi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Netflix, 2021 yılında daha fazla orijinal içerik sunacak

Pilot bölümü internetlere düştü, gerisi ise 26 Ekim’de yayımlanacak.

Bojack Horseman
İnsanlar ve insan biçimli hayvanların yanyana yaşadığı bir dünyada, Bojack Horseman, 90’ların meşhur sitcom’unun yıldızı olan eski bir aktör. Garip arkadaşlarıyla 18 yıl önce bitmiş bir sitcom’u yaşatmaya çalıştıkları bu dizi, Netflix’in ilk çizgi dizisi. Sırf bu yüzden (nasıl bir şeyi seçmişler diyerek) bile seyredilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=5sGsBoX6vUo

Diğer yandan Hollywood’un değişimini görürken Twitter’ın ne olduğunu anlamaya çalışan bir başrol için de seyredebilirsin.

Rick and Morty
Geleceğe Dönüş’ün parodisi sayılabilecek Rick and Morty’de Rick’i Dr. Brown, Morty’yi de Marty rolünde düşünebilirsin. İkinci sezonu yayınlanan çizgi dizide, teknolojik aletler üretmeye çalışan alkolik Rick ile denek yaptığı oğlunun maceraları konu alınıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=90wG8ObCBE0

Orange is The New Black
Alakasız bir şekilde hapse giren Piper Chapman’ın ortama ayak uydurmasını işleyen ilk sezon ve daha kişisel şeylere dokunan ikinci sezondan sonra, yapımcı Jenji Kohan, sezon temasının inanç ve annelik olduğunu söyledi. Alex’in geri döneceği, kocası Jason Biggs’in görünmeyeceği bir sezon olacak. Ayrıca dördüncü sezon için de anlaşma yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Son Game of Thrones bölümü korsan rekoru kırdı

https://www.youtube.com/watch?v=njy0dFFlpAc

Sense 8
Tek başrol de neymiş, al sana 8 başrol. Wachowski’lerin hikayesinde, birbirini tanımayan, her biri dünyanın bir ucundaki sekiz insanın arasındaki enteresan bağ konu alınıyor. Birbirlerinin varlığını her nerede olurlarsa olsun hissedebilmeleri, hafızalarına, bilgilerine ve yeteneklerine erişimleri olmaları gibi enteresan bir bağdan bahsediyorum. Netflix’in son bombası olarak ilk sezonun komplesi tamamını peşpeşe izleyebilirsin (muhtemelen öyle yapacaksın).

Fear The Walking Dead
The Walking Dead seviyorsan, bir de buna bak. Hikayedeki virüs salgını başlamadan önce Los Angeles’ta geçiyor. Robert Kirkman’ın elinden çıkan bu yeni hikaye, Ağustos’ta yayınlanmaya başlayacak, ama buyur fragmanı aşağıda…

Aquarius
X-Files’ın altı bölümlük yeni sezonuna, karanlık ve rahatsız edici dünyasına dalmadan önce, David Duchovny ile ısınma turlarına başlayabilirsin. 60’larda geçen ve David Duchovny’nin bir savcının kızının kaybolmasıyla ilgili detayları açığa çıkartmaya çalışan bir polisi oynadığı Aquarius mesela…

True Detective
Aa oyuncular değişmiş? Aaaa hikaye de değişmiş.

Evet, hemen şaşırma. Zaten belliydi. Bu sefer manyak bir McConaughey yerine bıyıklı bir Colin Farrell var. Yanında da Harrelson’a benzer bir kafada Vince Vaugn’u görebilirsin. Louisiana’nın bataklıklarından kopan dizi, Kaliforniya’da geçiyor. Konuyu ilk sezon kadar çarpıcı bulmasan bile, müzikleri için bile değer.