in

CDN nedir, ne işe yarar: Bilmeniz gereken her şey

cdn nedir ne işe yarar bilmeniz gereken her şey

Zaman zaman karşınıza çıkabilecek bir terim olan CDN hakkında, CDN nedir sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Açılımı content delivery network, yani içerik dağıtım ağı olan CDN, içerik sunmak için özel oluşturulmuş bir sunucu ağı olarak düşünebilirsiniz. Bu sunucular, web ortamındaki içeriğin dağıtımını hızlandırmak için, dünyanın birçok noktasına stratejik olarak yerleştirilmiştir. İnternete trafiğinin büyük çoğunluğuna, CDN’ler tarafından hizmet sağlanır.

CDN nedir, nasıl çalışır?

CDN’in amacı, bir web sayfası talebinin gönderilmesi ile, web tarayıcısında tam olarak komutun işlenmesi arasındaki fiziksel mesafeyi azaltmak ve süreyi kısaltmaktır.

Örneğin, Türkiye’den bir ziyaretçinin ABD’dedi bir web sunucusuna erişmek istediğini düşünün. İçerik ve veri talebinin Atlas okyanusunu geçmesi gerekecek ve bu da hatrı sayılır bir gecikmeye neden olacaktır. Ancak CDN’ler, Türkiye’deki bir sunucuda ABD merkezli bir web sitesinin, örneğin Facebook’un bir sürümünü depolar ve bu sürümü, Türkiye’deki ziyaretçilere çok daha hızlı şekilde sunarak, fiziksel mesafe kaynaklı gecikmeyi azaltır.

Dünya çapında, stratejik olarak önemli coğrafi konumlara yerleştirilmiş birden çok sunucu, PoPs (Points of Presence) olarak bilinir. Bu PoP sunucular, talep edildiğinde bir kullanıcıya ilgili web sitelerinin birebir kopyasını barındıran birkaç önbellek sunucusu içerir. Bu nedenle, bir kullanıcı web sitesine erişim talep ettiğinde, içeriğin orijinal web sitesi tarafından sunulması durumunda, çok kısa sürede yanıt verilebilen sunuculara PoP denir.

CDN nedir ve PoP ile farkı nedir diye merak ediyorsanız CDN, istekleri PoP’lere yönlendirme ve önbelleğe alınmış içeriği sunmaya ek olarak, önceden önbelleğe alınmamış ve dinamik olarak oluşturulmuş herhangi bir içeriği teslim etmesi gerektiğinde, orijinal sunucu ile iletişim kurar.

CDN’ler en yaygın olarak statik içerik iletmek için kullanılır, CDN’leri kullanarak iletebileceğiniz tek içerik türü bu değildir. CDN’ler, video ve ses dahil her türlü multimedya içeriğini sunar ve ayrıca uygulamalar, oyunlar ve hatta işletim sistemi güncellemeleri gibi yazılım indirme sürecini de kolaylaştırır. Potansiyel olarak dijitalleştirilebilen ve dinamik olarak oluşturulmayan herhangi bir veri, CDN ile teslim edilebilir.

CDN kullanmanın avantajları

CDN’lerin en önemli avantajı, birden çok coğrafi konumdan düzenli ziyaretçileri olan web sitelerine, içeriği kullanıcıya daha kısa sürede sunmaktır. Her ülkede kullanıcısı olan sosyal ağlar, CDN’ler aracılığı ile içeriği milyonlarca kullanıcısına daha hızlı şekilde sunar.

Ancak CDN’lerin içerik dağıtımını hızlandırma dışında farklı avantajları da söz konusu. CDN’ler, bilgi işlem altyapı maliyetlerini düşüren bir yapıya sahip. Bir internet sitesi, dünyanın çeşitli yerlerine sunucu kurmak yerine mevcut CDN’lerle altyapısını güçlendirerek, düşük maliyetle daha hızlı bir içerik dağıtımına kavuşabilir.

Buna ek olarak CDN’ler, web sitesi sahiplerine trafik ihtiyaçlarını baz alarak, ölçeklendirme ya da küçültme olanağı da sağlar. Gelen trafiği yöneterek, orijinal sunucunun yükünü kaldırmaya yardımcı olan CDN’ler, yük dengeleme işlemi de yaparlar ve süreci optimize ederler. Kullanıcıları CDN ile çoğaltılmış içeriklere yönlendirmek, ağ tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur ve bu da, mevcut ziyaretçilere daha iyi bir deneyim sunar.

Birçok CDN sağlayıcısı, DDo (dağıtılmış hizmet reddi) saldırılarını tespit etme ve engelleme yeteneğine de sahiptir. Böylelikle, orijinal sunucunuzu korurken aynı zamanda, içeriğinize kesintisiz erişim de sunabilirsiniz.

CDN’ler, veri miktarına göre hizmetlerini ücretlendirir ve içerik oluşturucular için veri toplayarak analiz eder. CDN’ler tarafından toplanan veriler, web sitesi sahipleri tarafından optimizasyon süreçlerinde kullanılabilir.

CDN’lerin faydalarından bir diğeri de, SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda sundukları avantaj. Arama motoru optimizasyonunda, sıralama kriterleri arasında en önemli başlıklardan biri sayfa yüklenme süresi. Daha hızlı web siteleri, hemen çıkma oranının (bounce rate) daha düşük olduğu ve dolayısı ile, arama motorundaki sıralaması daha iyi olan platformlardır. İçeriğe erişimi hızlandıran CDN, SEO konusunda önemli bir silah.

CDN nasıl seçilir?

CDN nedir sorusuna detaylı yanıtlarımızı sıraladığımıza göre, sıra geldi “CDN nasıl seçilir?” sorusunun yanıtına. Tüm web altyapısı hizmetlerinde olduğu gibi, CDN sağlayıcılarında da oldukça geniş bir liste var. Hizmet verdiğiniz coğrafya, içerik türü, ihtiyacınız olan bant genişliği ve miktarına göre bir seçim yaparak, bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.

Bu kriterlerinizi karşılayan CDN sağlayıcılarını listeledikten ve fiyata göre bir değerlendirme yaptıktan sonra, hız konusunda tekrar bir kontrol yapmanızda fayda var. Orijinal sunucunuzdan daha hızlı olması gereken CDN’in temel mantığı, içeriğe hızlı erişimdir.

Sağladığınız içerik türünü sunmak için özel ayarlanmış CDN’lere göz atabilirsiniz. Birçok CDN her türlü veri için hizmet sağlarken, bazı CDN’ler Full HD ve 4K akışlı video olmak üzere belli içerik türünü sunmak için optimize edilmiştir. Bazı önemli CDN sağlayıcıları, orijinal sunucunuzdaki yükü azaltmak için, önbellek katmanları da kullanır.

Ölçeklenebilir CDN’ler, trafiğinde dalgalanmalar olan web siteler için önemli bir avantaj sunar. İyi CDN’ler, sadece geniş bir ölçeklenebilirlik sunmamalı, buna ek olarak trafiği dengelemek için optimizasyona da izin vermelidir.

CDN nedir, faydaları nelerdir ve CDN seçerken nelere dikkat edilir sorularına ilişkin yanıtlarımız bu şekilde. Kafanıza takılan soruları, yorum kısmında paylaşabilirsiniz.