in

Chrome gece modu geliyor

Chrome gece modu

Chrome gece modu, tarayıcıların standart arayüzü içinde sıyrılmayı başarıyor. Peki tarayıcıda gece modu olması bu kadar önemli mi? Önemliyse gece modu nasıl yapılıyor?

Chrome gece modunu kullanmak için pek çok neden var. Mobil cihazlarda bu nedenlerden belki de en önemlisi, gece modunun şarjı daha az bitirmesi olabilir. Normal şartlarda cep telefonlarının ekran ışıkları, şarjın hızlı bitmesine neden oluyor. 2018 yılında Google’ın yaptığı açıklamaya göre, arayüzü koyu renk olan uygulamalar, beyaz ve parlak olanlara oranla daha az şarj tüketiyor.

Karanlık modu seçmek aynı zamanda kullanıcının mavi ışığa daha az maruz kalması demek. Mavi ışığa daha az maruz kalmak demek ise daha kaliteli bir uyku deneyimi demek. Az uykunun bilinen etkileri arasında, yorgun olmanın yanı sıra yüksek kan basıncı, şeker ve kalp hastalıkları da bulunuyor.

İlginizi çekebilir:  Chrome gizli sekmeler veri sızdırmaya devam ediyor

Son olarak, gece modu diğer arayüzlerden daha güzel gözüküyor. Eğer tüm bu saydığımız nedenler, sizi de Chrome gece modunu kullanmaya ikna ettiyse, Windows, macOS, Android ve iOS için gece modu ayarının nasıl yapılacağı aşağıda.

Windows 10

  • Ayarlar menüsüne tıklayın. Kişiselleştirme’yi seçin. Renkler’e tıklayın. Buradan “Karanlık” seçeneğini işaretleyin.

macOS

  • Sistem Tercihleri’ne gidin. Genel’e tıklayın. Görünüm’e tıklayın ve “Karanlık” seçeneğini seçin

Android

  • Chrome gece modunun Android cihazlarda hala test aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var. İlk olarak chrome://flags adresine gidin.
  • Arama çubuğuna “dark mode” yazın. Karşınıza çıkan iki seçeneğin ayarını enabled olarak değiştirin ve Chrome uygulamasını kapatıp tekrar açın.