in

Chrome uygulamaları Windows, Linux ve Mac’e veda ediyor

Sadece Chrome OS kullanan sistemlerde çalışacak yeni uygulamalar yıl sonunda çıkarken, diğer sistemlerde 2018’den sonra yüklenemeyecek.

Google’ın web tarayıcısı Chrome için hazırlanan ve ayrı bir pencerede, standart bir yazılım gibi çalışabilen uygulamaların, diğer sistemlerde çalışmayacağı duyuruldu.

Chrome Web Store’da yer alan bu uygulamalar bu yıl sonundan itibaren kademeli olarak devreden çıkacak ve sadece Chromebook gibi Chrome OS kullanan cihazlarda çalıştırılabilecekler. 2017’nin ikinci yarısında Chrome Web Store bu uygulamaları göstermeyi bırakırken, 2018’in başında uygulamalar yüklenmeyi de durduracaklar.

Tüm Chrome uygulamaları kullanılmaz mı olacak?
Hayır. Chrome ile bugün kullandığımız ufak uygulamalar ise diğerleri gibi ‘barındırılan uygulamalar’ değil. Yani paket olarak indirilip sisteme kuruluyor ve bir daha Chrome sunucuları ile iletişim kurmadan, kendi bilgisayarımızdan çalışıyorlar. İşte bu ‘paketli uygulamalar’ gelişme sonrasında da kullanılmaya devam edecek. Bu tip uygulamaların sistemden kaldırılması üzerine de bir plan bulunmuyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Chrome’dan Firefox’a veri aktarma [Nasıl Yapılır]