Girişim

Çin destekli startup, elektrikli otomobilde Tesla’ya rakip

Yazı:  | 

Silikon Vadisi merkezli startup Lucid Motors, Tesla Model S’nin rakibi elektrikli sedanını tanıtacak. Otomobilin 2018 sonunda üretime geçmesi bekleniyor.

ABD’de Çin’den gelen finansmanla kurulan Faraday Future ve Karma Automotive gibi otomobil şirketleri arasına Lucid Motors da eklendi.

Lucid, lüks elektrikli araç satmayı hedefliyor. Bu segment, geleneksel otomobil üreticilerinin hakimiyeti altında değil ve Çin’deki teşvikler sebebiyle de üreticilerin eli güçleniyor. Şirket, Çin merkezli teknoloji ve eğlence şirketi LeEco, Tsing Capital, Japonya merkezli Mitsui & Co Ltd ve ABD merkezli Venrock’un da aralarında bulunduğu yatırımcılardan, toplam 200 milyon doların üzerinde destek elde ettiğini duyurdu.

Geçtiğimiz ay 100 kVa bir akü ve 480 km menzile sahip bir aracın dış tasarımını sanal gerçeklikle gösteren Lucid, sedanını önce ABD’de, ardından Çin ve Avrupa’da satışa sunmayı planlıyor.

Lucid Pazarlama Müdürü ve eski Tesla yöneticisi Zak Edson, şirketin internetten araç satışı yapmayı ve mağaza açmayı hedeflediğini belirtti. Yeni otomobilin fiyatlarını ise açıklamadı. Ancak Lucid’in yöneticileri, kasımda bir röportajda ​fiyatın rakipleriyle benzer olacağını söylemişti. Tesla Model S’nin fiyatı yaklaşık 70 bin dolardan başlarken, Mercedes S-Serisinin en düşük modeli 96 bin dolar fiyatla satılıyor.

Şirket, ilk yıl 8 bin ile 10 bin araç satmayı ve üç yıl içinde, yıllık satış miktarını 50 bin seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Kasım ayının sonlarında, Arizona’nın Casa Grande kentinde 700 milyon dolarlık bir fabrika inşa etmek ve 2022 yılı sonuna kadar 2 bin kişiden fazlasına istihdam yaratmak da şirketin hedefleri arasında.