in

Çin, teknoloji yasağı ile yerli ürüne yönelmek istiyor

Çin kapsamlı teknoloji yasağı getirebilir

Çin teknoloji yasağı ile yabancı ürünlerin kullanımının önüne geçmeyi hedefliyor. Hükümeti, kamu kuruluşları ve devlet dairelerindeki tüm yabancı teknolojik ürün ve ekipmanları kaldırıyor. Bu durum, Çin Hükümeti’nin ABD ile aralarında artan gerginliğe karşı daha bağımsız olma isteği şeklinde yorumlanıyor.

Pekin’in önümüzdeki üç yıl içinde tüm devlet dairelerinde bulunan 20 milyona yakın bilgisayarı, yerli üretim ürünler ile değiştireceği söyleniyor. Haziran ayında 100’den fazla yerli ürünler için geliştirilmiş pilot projeler tamamlanmıştı. Ayrıca tüm yabancı yazılımların da yerli yazılımlarla değiştirilmesi planlanıyor.

Xi Jinping yönetimindeki Çin hükümeti, yıllardır yabancı ürünleri yerli ürünlerle değiştirmek için çalışmalar sürdürüyordu. Bloomberg’in 2014’teki bir haberine göre Pekin 2020’ye kadar, çoğu yabancı teknoloji ürün ve ekipmanları bankalarından, askeriyeden ve devlet işlerinden arındırmayı amaçlıyordu. Bunun için de uygulanması beklenen teknoloji yasağı sonunda Çin Hükümeti tarafından gündeme taşındı.

Açıklamalara göre önümüzdeki yıl başlayacak şekilde, enerji ve telekomünikasyon gibi önemli alanlarda yerli üretim olan ürünler test edilecek. Çin Hükümeti’nin kullandığı işlemci ve sabit disklerinin çoğu Amerikan menşeli. Ayrıca kullandıkları çoğu yazılım da Windows uyumlu geliştirilmiş durumda. Bu da planlarının uygulanabilirliği hakkında akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Altın rengi Lumia 930 ve 830 geliyor