Güvenlik

Clearview AI, Facebook, YouTube ve Google’dan ihtarname aldı

Yazı:  | 

Clearview AI, Facebook, YouTube ve Google‘dan ihtarname aldı. Google, YouTube ve Facebook, internette bulunan milyarlarca fotoğrafı kullanarak 600’den fazla emniyet teşkilatına yardımcı olan yüz tanıma şirketi Clearview AI için ihtarname gönderdi.

Twitter da aynı şekilde Ocak ayında, Clearview AI şirketine verilerini çaldığı için ihtarname göndermişti. Youtube’un gönderdiği ihtarname mektubundan ise ilk olarak CBS News adlı haber kanalında bahsedildi.

Clearview AI CEO’su, CBS This Morning programında yapılan bir röportajda kendi şirketini savunarak, bu verileri alıp kullanmanın şirketin hakkı olduğunu söyledi. Ayrıca bu yapılanın, Google‘ın arama motoru ile aynı şekilde çalıştığını belirtti.

Yüz tanıma teknolojisi, son zamanlarda hukuksal anlamda tartışmalara yol açıyor. Rekognition adlı sistemlerini ABD emniyet teşkilatlarına satan Microsoft, IBM ve Amazon, yüz tanıma teknolojisinin kullanımının hükümet tarafından kontrol edilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini savunuyor. Bununla beraber bu teknoloji, San Francisco dahil birkaç şehirde yasaklanmış durumda.

Ek olarak, Facebook konu ile ilgili takipte olduğunu ve Clearview AI şirketinin yaptıklarını izlediğini, eğer kendi kullanım koşullarını ihlal eden bir sürece tanık olursa gerekenin yapılacağını belirtti.

Ocak ayında New York Times, şirket uygulamasının, kullanıcıların fotoğraflarını veri tabanındaki üç milyondan fazla fotoğraf ile karşılaştırdığını ve bu şirketin bu fotoğrafları sosyal medya ve diğer sitelerden aldığını belirttiğini haber yapmıştı. Bu haberden sonra ise Clearview AI oldukça fazla tepki çekmişti. Uygulama aynı zamanda ABD’de bulunan pek çok emniyet teşkilatı tarafından suçluları yakalamaya yardımcı olduğu için kullanılıyordu.

Bunun yanı sıra, uygulama kullanıcıların kişisel haklarına saldırdığı konusunda eleştirilere maruz kalsa da, Clearview AI CEO’su ve kurucusu Hoan Ton-That durumu çok farklı yorumluyor. CBS This Morning’de yaptığı bir röportajda Hoan Ton-That, şirketinin yaptığı fotoğraf toplama sisteminin Google arama motoru ile aynı olduğunu belirtti.

Ton-That, “Google pek çok farklı web sitesinden istediği bilgiyi alabiliyor. Yani bu bilgiler halka açıksa, bir diğer deyişle Google arama motorunun içine dahil oluyorsa, pek ala bizim uygulamaya da dahil olabilir” dedi.

Google ve Clearview AI arasında pek çok farklılık var

Google, Ton-That tarafından yapılan bu karşılaşmaya katılmadığını belirtti. Durumun çarpıtıldığını ve kendi arama motoru ile Clearview AI arasında pek çok farklılığın olduğunu söyledi. Clearview AI’ın halka açık bir arama motoru olmadığını belirtirken, topladığı veriler karşılığında kullanıcıdan izin almadığını söyledi.

Ton-That, insanların halka açık fotoğraflarını alıp kullanmanın hakkı olduğunu iddia ederek Google ve Twitter tarafından gelen ihtarnamelere karşı çıktı.

“Avukatlarımız Twitter ile görüşmelerini sürdürüyor” açıklamasında bulunan Ton-That, “Fakat halka açık olan bilgiyi alıp işlemek suç değil. Biz de tüm sistemimizi buna göre ayarlıyoruz” şeklinde konuştu.

Clearview AI, çaldığı veriyi temize çıkartmak için bu bahaneyi öne süren ilk teknoloji şirketi değil. 2017 yılında HiQ adlı bir veri analizi şirketi, LinkedIn’i bu bahaneyi kullanarak dava etmiş ve bu verileri kullanmanın hakkı olduğunu iddia etmişti.

Clearview AI verilerinin boyutu, hukuki yaptırımlarda kullanılan verilerin yanında masum kalıyor. FBI’ın pasaport ve ehliyet üzerindeki fotoğrafları da topladığı bilgiler, ABD’de yaşayan vatandaşların 641 milyon fotoğrafından oluşuyor. Ve bu alandaki en büyük veriyi oluşturuyor. Fakat Clearview AI, kullandığı fotoğrafın orijinali silinse bile, bir kopyasını kendine saklamaya devam ediyor.

Emniyet teşkilatları, uygulamayı hırsızlıktan çocuk istismarına kadar pek çok suçu çözmek için kullandıklarını belirtiyor. Fakat avukatlar, uygulamanın polislere yanlış bilgi verebileceğini, ya da uygulamanın güvenilir olmayan kişiler tarafından da kullanılabileceğini belirtiyor.

Tüm bunların üstüne Facebook da Clearview AI uygulamasından kendi servisini kullanarak fotoğrafları alıp işlemesini durdurmasını talep ettiğini açıkladı.