in

Google’a ne oldu? Alphabet de nereden çıktı?

Dün Amerika’da piyasalar kapandıktan sonra Google’ın iki kurucusundan biri ve Ceo’su Larry Page şirketin resmi blogundan bir yazı yayınladı. Alphabet adlı yeni bir oluşumu hayata geçirdiklerini ve yeni bir yapılanmaya gittiklerini duyuruyordu.Yazının ilk cümlesi 11 yıl önce yayınladıkları kurucular mektubundan bir alıntı ile başlıyor: “Google alışılagelmiş bir şirket değil. Geleneksel bir şirket olmak gibi de bir niyetimiz yok.” Yine aynı mektupta asıl iş alanları olarak gözüken mecradan çok farklı ve spekülatif gibi gözüken işlere de yatırım yapacaklarını 11 yıl önce belirtmişlerdi.

Larry ve Sergey?
Larry ve Sergey?

Arama motoru olarak başlayan macera Sergey ve Larry’nin de yıllar önce dediği gibi teknoloji ve bilişim alanını domine etmenin yanında (YouTube, Android, Chrome, Google Maps ve Earth…), sürücüsüz araçlar, aya uçuş, 3B yazıcılarla yemek üretme, rüzgar türbinleri, balonla dünyaya internet dağıtmak, modüler telefon, daha uzun yaşamak gibi iddia sahibi alanlara yatırım yapmaktan ve mesai harcamaktan geri durmadı.

Ev otomasyonu için Nest Labs’i 3,2 milyar dolara satın aldılar, sonra DropCam adlı görüntüleme firmasını 550 milyon dolara Nest bünyesine kattılar. En uçuk bilimsel araştırmalara kafa yoran bilim kurgunun gerçek hayatla en çok yaklaştığı yerlerden biri olan Google X’in yapay zeka araştırmaları için İngiliz DeepMind Technologies şirketini 343 milyon euroya satın aldılar. Bu liste daha uzar ve bunu derken daha çok yazmaktan kaçmak istemem tek neden değil: Bu liste gerçekten çok uzun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google Haritalar, COVID-19 vaka sayısı ile ilgili bilgiler verecek
Project Loon: Dünyaya interneti devasa kondomlar dağıtacak
Project Loon: Dünyaya interneti devasa kondomlar dağıtacak

Sergey ve Larry hırslı ve vizyonel insanlar. İnanılmaz paralar kazanmanın yanında kafalarında hayat üzerine bir projeleri var ve bu büyük proje yolunda birçok farklı alanda daha faaliyete geçecekleri belli. Şu anki durumda bile bir internet şirketi hatta bir arama motoru olarak yola çıkan Google’ın, artık bu çok çeşitli ve birbirinden alakasız bazı unsurları bir arada tutması ve aktif bir şekilde geliştirebilmesi, sürüdürülebilir bir iş planı olmaktan uzaklaşmıştı.

Alphabet hem Google’ı hem de Nest, Google X ve Google DeepMind gibi yapıları kapsarken, temiz enerji, gıda ve dijital reklamcılık gibi farklı iş kollarını ayrıştırabilecek bir çatı olacak. Hem Google kendi işine odaklanabilecek hem de internet işi ile alakası olmayan yatırımlar veya kararlar, Google’ın karar alma aşamalarında sıra beklemeyecek.

Yeni Google CEO'su Sundar Pichai
Yeni Google CEO’su Sundar Pichai

Bu hamleyle birlikte Sergey Brin, Alphabet’in başkanı, Larry Page ise CEO’su oldu. Yeni alfabenin en büyük ve güçlü harfi olan G(oogle)’nin başına ise Sundar Pichai getirildi. Yeni Google CEO’su daha önce Chrome, Chrome OS, Gmail, Google Drive, Google Maps ve Android gibi ürünlerden sorumluydu. Artık tabiri caizdir; şimdi Alphabet grubunun amiral gemisin kaptanı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google’ı bir teknoloji devine dönüştüren Eric Schmidt şirketteki görevinden ayrıldı

Larry Page’in mektubunun tam metnini buradan veya abc.xyz bağlantısından okuyabilirsin.